• +48 502 21 31 22

Dwa nowe urlopy w Kodeksie pracy

Pracownik będzie miał prawo do dwóch nowych urlopów: urlopu opiekuńczego i urlopu z tytułu siły wyższej.

Dwa nowe urlopy w Kodeksie pracy

Dwa nowe rodzaje urlopów dla pracowników to jedna z najważniejszych zmian w Kodeksie pracy, które wejdą w życie wkrótce. Dzięki nim dla wielu pracowników roczny wymiar urlopu zwiększy się nawet do ponad 30 dni. Wydłużą się też urlopy rodzicielskie. Zmiany są konieczne do wdrożenia dwóch unijnych dyrektyw – chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz o tzw. dyrektywę rodzicielską. Obie muszą być wdrożone do 2 sierpnia.

Tzw. urlop opiekuńczy to pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić opiekę dziecku lub innemu członkowi rodziny z poważnych powodów medycznych.

W znowelizowanym Kodeksie pracy znajdą się również dni wolne od pracy z powodu "działania siły wyższej" przysługujące w pilnych sprawach rodzinnych. Mogą dotyczyć sytuacji, w których, z powodu choroby lub wypadku niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Pracownik z takiego zwolnienia mógłby skorzystać w wymiarze dwóch dni (lub 16 godzin w roku kalendarzowym), a za każdy dzień przysługiwałaby mu połowa stawki wynagrodzenia.

Wprowadzenie nowych urlopów de facto zwiększa przysługujący każdemu pracownikowi roczny wymiar urlopu. Dla tych pracowników, którzy mają za sobą co najmniej 10 lat pracy (rocznie 26 dni urlopu), oznacza to zwiększenie dostępnego urlopu do 33 dni. Dla młodszych stażem (rocznie 20 dni urlopu) – do 27 dni.

Wydłużone zostaną również urlopy rodzicielskie. Dziś są to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Nie trzeba będzie też wykorzystywać go od razu, ale maksymalnie w pięciu częściach do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy szósty rok życia. Nowością będzie brak możliwości wykorzystania całości urlopu tylko przez jednego rodzica. Ojciec nie będzie mógł zrzec się swoich dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego na rzecz matki ani matka na rzecz ojca.

Więcej dni wolnych dla pracowników to duża zmiana od strony pracodawcy. Może to wymagać przeorganizowania funkcjonowania firmy, szczególnie tam, gdzie pracę trzeba planować z wyprzedzeniem.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka