• +48 502 21 31 22

Pracownicy oczekują dodatkowych benefitów z powodu inflacji

Jedynie co dziesiąty pracownik wskazał, że nie musi szukać oszczędności w domowym budżecie.

Pracownicy oczekują dodatkowych benefitów z powodu inflacji

Polscy pracownicy czują się biedniejsi niż na początku roku – sześciu na dziesięciu Polaków pracujących w średnich i dużych firmach dostrzega pogorszenie swojej sytuacji finansowej, a nieco więcej, 62%, z małych firm ocenia, że sytuacja finansowa ich rodziny w tym czasie się pogorszyła. Prawie co piąty mówi o znacznym pogorszeniu. Takie są wyniki najnowszego badania firmy Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

Chociaż monitorowane przez Główny Urząd Statystyczny wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw rosną w dwucyfrowym tempie, a w lipcu lekko przegoniły inflację, to jedynie co dziesiąty z ponad 1,2 tys. badanych ocenia, że sytuacja jego rodziny jest lepsza niż na starcie roku.

Jedynie co dziesiąty pracownik wskazał, że nie musi szukać oszczędności w domowym budżecie. Dużo więcej, bo 91% badanych, mówi już o zmianie struktury wydatków, co najczęściej oznacza ograniczenie wydatków na przyjemności, na odzież, obuwie czy sprzęt.

Prawie 3/4 ankietowanych uważa też, że pracodawca powinien wesprzeć pracowników w trudnym czasie. Oczekują oni przede wszystkim odciążenia ich domowego budżetu. Takim wsparciem mogą być świadczenia pozapłacowe. Pożądane są pakiety medyczne, również dla rodziny, ubezpieczenia na życie i dofinansowanie posiłków w pracy – tym bardziej, że daje się we znaki wzrost cen żywności. Dziewięciu na dziesięciu pracowników szuka promocyjnych ofert przy zakupach spożywczych, a prawie 60% wybiera teraz tańsze produkty.

Ponad 2/3 pytanych szuka też lepiej płatnej pracy, co ma związek z tym, że prawie połowa pracowników liczy się z brakiem premii czy podwyżki, a co siódmy obawia się utraty pracy lub obniżki pensji.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka