• +48 502 21 31 22

Polacy pracują więcej z powodu rosnących cen

U prawie połowy ankietowych inflacja nie miała wpływ na decyzje zawodowe w ciągu ostatniego półrocza.

Polacy pracują więcej z powodu rosnących cen

W związku z sytuacją ekonomiczną w Polsce 52% pracowników martwi się, że nie może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia, a 41%, że nie będzie miało szans na awans. 30% obawia się nadmiaru pracy w związku z redukcjami zatrudnienia. Zwolnienia z pracy boi się 17%, a upadku firmy, w której pracują, 14%.

Jak wynika z badania firmy Randstad, inflacja nie miała wpływ na decyzje zawodowe w ciągu ostatniego półrocza 48% ankietowanych. Z kolei ze względu na rosnące ceny i chęć wyższych zarobków 19% badanych zdecydowało się na dodatkową pracę, a 13% zaczęło pracować w nadgodzinach. 10% ankietowanych wystąpiło o podwyżkę wynagrodzenia u obecnego pracodawcy – niemal co trzeci jej nie dostał, a 35% z nich otrzymało ją w wysokości, o jaką poprosili.

Jednocześnie 39% badanych nie rozważa żadnych decyzji zawodowych w związku z inflacją i sytuacją ekonomiczną. Pozostali wśród możliwych decyzji wskazywali przede wszystkim na znalezienie dodatkowej pracy (19%), podwyższenie kwalifikacji (14%), zamiar pracowania więcej lub w nadgodzinach (13%), zmianę pracodawcy na takiego, który zaproponuje wyższe wynagrodzenie (10%) lub wystąpienie o podwyżkę wynagrodzenia u obecnego pracodawcy (9%).

Najczęstszym powodem, dla którego pracownicy nie planują dodatkowych działań w związku z sytuacją ekonomiczną w kraju, jest przekonanie, że mają dobrą pracę i nie czują potrzeby zmian (26%), 22% badanych nie odczuwa zagrożenia i uważa, że ma silną pozycję w miejscu pracy, a 21% czeka jeszcze na rozwój sytuacji. 20% boi się wprowadzać zmiany w swoim życiu zawodowym z uwagi na niepewność sytuacji.

Ponadto z badania wynika, że 20% pracowników zmieniło pracę w ostatnich sześciu miesiącach, co oznacza wzrost w stosunku do badania z poprzedniego kwartału o 3 pkt. proc. i powrót do stanu z początku bieżącego roku. Niezmiennie najczęściej wskazywanym powodem zmiany pracy jest wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy (48%), ale także porównywalnie często chęć rozwoju zawodowego (47%). Zmianę stanowiska w ostatnim półroczu deklaruje 17% pracowników – wskaźnik ten utrzymuje się na zbliżonym poziomie od roku.

Średni czas poszukiwania pracy w II kwartale 2022 r. wyniósł 2,4 miesiąca – nieznacznie krócej niż w poprzednim kwartale. Z kolei ocena szansy na znalezienie jakiejkolwiek nowej pracy w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy postrzegana jest na tym samym poziomie co w poprzednim kwartale – 88%.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka