• +48 502 21 31 22

1/3 nastolatków pracuje. Co jest najczęstszym powodem?

Zatrudnianie nastolatków podlega określonym przepisom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia, bezpieczeństwa i edukacji.

1/3 nastolatków pracuje. Co jest najczęstszym powodem?

Wakacje to czas, w którym wielu nastolatków decyduje się na podjęcie pracy sezonowej, aby zarobić dodatkowe pieniądze i zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Popularne zajęcia to prace w gastronomii, sklepach czy na obozach letnich. Taka praca nie tylko umożliwia im zgromadzenie oszczędności, ale także uczy odpowiedzialności, dyscypliny i samodzielności. Dodatkowo młodzi ludzie rozwijają swoje umiejętności interpersonalne i uczą się, jak radzić sobie w różnych sytuacjach.

Pracuje prawie 1/3 nastolatków. Najwięcej, 44%, stanowią osoby w wieku 16-18 lat. W grupie 13-15 lat odsetek ten wynosi 32%, a wśród dzieci w wieku 10-12 lat – 33% – wynika z badania Santander Bank Polska. Młodsi częściej zarabiają w domu, natomiast starsze nastolatki poza domem. Najczęstszym powodem podejmowania pracy jest chęć posiadania pieniędzy na własne wydatki i przyjemności (71%). Dla 1/3 motywacją jest sama przyjemność z pracy, 4% pracuje dlatego, że musi się samodzielnie utrzymywać, a 3% z konieczności, ponieważ ich rodzicom brakuje pieniędzy.

Część młodych Polaków otrzymuje kieszonkowe – w sumie jest to 80% pytanych, jednak tylko 42% dostaje pieniądze regularnie, co tydzień lub miesiąc. Prawie połowa otrzymuje środki od rodziców wtedy, gdy o nie poprosi, a 46% jako prezent, np. na urodziny. Ponad 18% ankietowanych rodzice dają pieniądze w nagrodę np. za dobre stopnie, a ponad 15% dostaje zapłatę za wykonywanie obowiązków domowych jak posprzątanie pokoju czy pościelenie łóżka.

Zatrudnianie nastolatków podlega określonym przepisom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia, bezpieczeństwa i edukacji. W Polsce minimalny wiek do podjęcia pracy to 15 lat – pod warunkiem ukończenia szkoły podstawowej i przedstawienia świadectwa lekarskiego, że praca nie zagraża zdrowiu. Nie jest potrzebna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

Młodociani, czyli osoby w wieku 15-18 lat, mogą być zatrudnieni do tzw. prac lekkich lub w ramach przyuczenia do zawodu – w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Płacą oni wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne, co wpływa na staż pracy i na wysokość przyszłej emerytury.

Czytaj także: Plany i marzenia młodych Polaków. Ponad połowa chce pójść na studia

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka