• +48 502 21 31 22

Polacy wśród najdłużej pracujących mieszkańców UE

Najdłuższy tydzień pracy odnotowano w sektorach takich jak rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo, górnictwo i wydobywanie oraz budownictwo.

Polacy wśród najdłużej pracujących mieszkańców UE

Polska znajduje się wśród krajów Unii Europejskiej, w których pracuje się najdłużej. W minionym roku dłużej pracowali mieszkańcy tylko dwóch krajów.

Z danych Eurostatu wynika, że w 2023 r. średni faktyczny czas pracy w UE wynosił 36,1 godziny tygodniowo dla osób w wieku 20-64 lata. W Polsce było to o ponad trzy godziny więcej. Najdłużej pracowali Grecy (39,8 godziny), Rumuni (39,5), Polacy (39,3) i Bułgarzy (39). Natomiast najkrótszy tydzień pracy miała Holandia (32,2 godziny), Austria (33,6) i Niemcy (34).

Jeśli chodzi o dziedziny gospodarki, najdłuższy tydzień pracy w UE odnotowano w sektorach takich jak rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (41,5 godziny), górnictwo i wydobywanie (39,1) oraz budownictwo (38,9). Z kolei najkrótsze tygodnie pracy występowały w działalności gospodarstw domowych jako pracodawców (26,7 godziny), oświacie (31,9) oraz w sztuce, rozrywce i rekreacji (33,0).

Długi tydzień pracy może doprowadzić do przemęczenia i braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. W odpowiedzi na te problemy rząd rozważa wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Taka zmiana mogłaby również przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego Polaków, dając im więcej czasu na odpoczynek i spędzanie czasu z rodziną. Czytaj więcej: Mniej niż połowa Polaków za skróceniem tygodnia pracy

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka