Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwie opcje dotyczące skrócenia czasu pracy. Pierwszy to skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin, drugi to czterodniowy tydzień pracy w formie wprowadzenie wolnych piątków. Resort przygląda się też rozwiązaniom wprowadzonym w innych państwach, m.in. we Francji i w Niemczech.
Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRIS wynika, że skrócenia tygodnia pracy do czterech dni chce mniej niż połowa pytanych Polaków. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest prawie 40%. Na pytanie "Czy poparłby/aby pan/i wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy przy utrzymaniu dotychczasowego wynagrodzenia?". "Zdecydowanie tak" odpowiedziało 19,2% respondentów, a 27,9% – "raczej tak". "Zdecydowanie" przeciwnych czterotygodniowemu tygodniowi pracy jest 23,9% pytanych, a "raczej" przeciwnych – 15%. 14% nie ma zdania.
Najbardziej pozytywnie podchodzi do tematu grupa wiekowa 40-49 lat, gdzie na tak jest w sumie 70% pytanych ("zdecydowanie tak" – 18%,"raczej tak" – 52%). Z kolei najwięcej przeciwników takiego rozwiązania jest wśród osób w wieku 30-39 lat – 46% wybrało odpowiedzieć "zdecydowanie nie", a 6% – "raczej nie".
Również większości pracodawców nie podoba się takie rozwiązanie. Z kwietniowego badania "Indeks Biznesu", które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator, wynika, że 76% firm nie popiera pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, z czego 78% wśród pytanych dużych przedsiębiorstw, 77% średnich i 75% małych. Pomysł ten podoba się tylko 24% pracodawcom, w tym 25% małym firmom, 22% dużym i 21% średnim.
Mimo wielu zalet, jak poprawa równowagi między życiem zawodowym a prywatnym czy zwiększenie efektywności pracy, wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy niesie ze sobą również wyzwania. Są to np. konieczność dostosowania procesów produkcyjnych, reorganizacja grafiku pracy czy ewentualne koszty związane z wprowadzeniem nowych rozwiązań. Problematycznie może być to głównie w województwo śląskim, które jest jednym z największych ośrodków przemysłowych w Polsce. W sektorach bardziej tradycyjnych, takich jak przemysł ciężki, wdrożenie nowego modelu pracy będzie wymagało bardziej kompleksowych zmian organizacyjnych.
Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej. "Takie są oczekiwania społeczne"
fot. freepik.com
oprac. /kp/