• +48 502 21 31 22

Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej. "Takie są oczekiwania społeczne"

– Młode pokolenie, w odróżnieniu od mojego pokolenia, pokolenia moich rodziców, nie traktuje pracy jako podstawowego obszaru życia, ale jako jedną z ważnych czę

Czterodniowy tydzień pracy coraz bliżej. "Takie są oczekiwania społeczne"

Polacy pracują średnio 40,4 godziny tygodniowo – trzy godziny dłużej niż średnia krajów Unii Europejskiej i osiem godzin dłużej niż najkrócej pracujący Holendrzy. Dłużej od Polaków pracują jedynie Grecy – 41 godzin. Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy. Z badań ClickMeeting wynika, że za takim rozwiązaniem jest 66% Polaków, 19% jest przeciw, a 15% nie ma zdania. 65% ankietowanych uważa, że taki model wykonywania obowiązków wpłynąłby pozytywnie na ich poziom zadowolenia z pracy, a 43% pytanych sądzi, że czterodniowy tydzień pracy zwiększy produktywność.

W ocenie ministry pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk tydzień pracy zostanie skrócony do czterech dni w perspektywie najbliższych kilku lat. – W stosunkowo dobrej sytuacji gospodarczej, przy niskim bezrobociu i przy oczekiwaniu społecznym ze strony przede wszystkim młodych ludzi, postulat czasu na życie, czasu na rozwój, czasu dla rodziny, jest postulatem, który musi być traktowany poważnie. W MRPiPS traktujemy go poważnie i uważam, że to już jest ten czas, żeby w perspektywie być może nie miesiąca, być może nie roku, ale najbliższych kilku lat, ten tydzień pracy faktycznie do czterech dni skrócić – zapowiedziała.

Szefowa MPRiPS zwróciła również uwagę na konflikt pokoleniowy pomiędzy dzisiejszymi 40-latkami czy 60-latkami a ludźmi w wieku 20-30 lat. – Młode pokolenie, w odróżnieniu od mojego pokolenia, pokolenia moich rodziców, nie traktuje pracy jako podstawowego obszaru życia, ale jako jedną z ważnych części życia. Części, którą należy jednak móc pogodzić z życiem rodzinnym, z rozwojem własnym, z pasją, z innymi fascynacjami – wskazała. – Moim zdaniem racja pod tym względem leży po stronie młodego pokolenia i to młode pokolenie jest generatorem zmiany, na którą musimy się przygotować, organizując rynek pracy, organizując politykę zatrudnienia, organizując politykę społeczną – podkreśliła ministra.

W marcu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała, że zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy analizę efektywności pracy w relacji do liczby godzin przepracowanych przez pracownika w tygodniu. Chce, żeby do skrócenia tygodnia pracy doszło jeszcze w tej kadencji.

Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy – pracownicy za, eksperci sceptyczni

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka