• +48 502 21 31 22

Gdzie najczęściej wyjeżdżamy na sezonowe prace?

Niemieckie i czeskie rynki pracy oprócz bliskości geograficznej i kulturowej oferują wyższe wynagrodzenia niż te w Polsce.

Gdzie najczęściej wyjeżdżamy na sezonowe prace?

Niemcy, Czechy, Szwecja i Norwegia – to kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle przewyższają te oferowane w Polsce.

Mieszkańcy województwa śląskiego i opolskiego często decydują się na wyjazdy do pracy tymczasowej do Niemiec i Czech. Bliskość geograficzna obu województw do granicy sprawia, że wyjazdy są logistycznie łatwe i stosunkowo tanie. Dla wielu osób jest to codzienny lub tygodniowy dojazd, co pozwala im na utrzymanie bliskich kontaktów z rodziną i uniknięcie długotrwałego rozłąki. Ponadto region ten ma historyczne powiązania z Niemcami, co oznacza, że wielu mieszkańców zna język niemiecki i czuje bliskość kulturową. To ułatwia adaptację do nowych warunków pracy i życia za granicą. Ponadto język czeski jest stosunkowo łatwy do nauczenia się dla Polaków, co również ułatwia komunikację i integrację.

Niemieckie i czeskie rynki pracy oferują też wyższe wynagrodzenia niż te w Polsce. Z danych Personnel Service wynika, że w Niemczech pracownicy magazynu, produkcji oraz osoby zajmujące się sprzątaniem mogą oczekiwać miesięcznych zarobków w wysokości ok. 2,2 tys. euro brutto. Opiekunki medyczne mogą zarobić 2,3 tys. euro, ogrodnictwo oferuje ponad 2,6 tys. euro, a na stanowiskach związanych z produkcją części metalowych można otrzymać do ok. 2,7 tys. euro za miesiąc pracy. Malarze budowlani zarabiają 2,52–2,8 tys. euro, a pracownicy drogowi – ok. 3,1 tys. euro. Stolarze w Niemczech mają możliwość zarobienia 2,6–3,8 tys. euro, a w sektorze IT stawki to 3,5–5,5 tys. euro brutto miesięcznie. W Czechach wynagrodzenia w sektorze produkcji wahają się od 1,5 do 2 tys. euro brutto miesięcznie. Monter konstrukcji stalowych czy mechanik może liczyć na ok. 2,1 tys. euro. Spawacze mogą zarobić ok. 2,2 tys. euro, a w gastronomii zarabia się ok. 2 tys. euro. W sektorze IT można liczyć na ok. 4 tys. euro brutto miesięcznie.

W Szwecji oferowane stawki to kwoty netto. Pracownicy produkcji mogą oczekiwać miesięcznego wynagrodzenia na poziomie ok. 2,1 tys. euro netto, podczas gdy opiekunowie osób starszych mogą zarobić 2,6–3 tys. euro. Brukarze zarabiają ok. 3,6 tys. euro, a piaskarze ok. 3,8 tys. euro. Operatorzy robotów spawalniczych oraz zbrojarze budowlani mogą liczyć na zarobek w przedziale 3,6–4,2 tys. euro, spawacze i monterzy konstrukcji stalowych – do 4,2 tys. euro, a pracownicy ogólnobudowlani – do 4,5 tys. euro netto miesięcznie.

W Norwegii stolarze-cieśle mogą oczekiwać 3,3–3,8 tys. euro netto miesięcznie. Dla brukarzy oraz pracowników pracujących w rzeźni stawki miesięczne mogą sięgać ok. 4 tys. euro. Mechanicy okrętowi, spawacze oraz pracownicy ogólnobudowlani zarobią do 4 tys. euro, a hydraulikom oferuje się 4–4,5 tys. euro netto miesięcznie.

Legalna praca sezonowa, nawet jeśli trwała krótko, ale była wykonywana w krajach członkowskich Unii Europejskiej, liczy się do emerytury, podobnie praca sezonowa wykonywana w Polsce.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka