• +48 502 21 31 22

Inflacja w Polsce najwyższa od ponad 26 lat

Żywność jest droższa o 24% niż przed rokiem, w bardzo szybkim tempie drożał także transport oraz użytkowanie mieszkania i nośniki energii.

Inflacja w Polsce najwyższa od ponad 26 lat

Inflacja w Polsce znów poszła w górę. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym tego roku w porównaniu do sytuacji sprzed roku wzrosły o 18,4%. To najwyższy poziom od grudnia 1996 r. W stosunku do stycznia ceny wzrosły o 1,2%.

Towary są droższe o 20,2%, a usługi o 13,3%. Jak wynika z danych GUS, żywność jest droższa o 24% niż przed rokiem, w bardzo szybkim tempie drożał także transport (23,7%) oraz użytkowanie mieszkania i nośniki energii (22,7%). Rekordzistą jest cukier, który jest droższy o 85,5% niż w ubiegłym roku. Towar ten jednak i tak nieco staniał względem stycznia. Podobna sytuacja jest z opałem, który jest droższy o 53,6% niż przed rokiem, ale wciąż jest tańszy niż na początku roku.

Eksperci od dawna przewidywali, że w lutym nastąpi najwyższy odczyt inflacji w 2023 r. Chodzi o tzw. efekt bazy – w ubiegłym roku, w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wzrost cen mocno przyspieszył od marca. W związku z tym w kolejnych miesiącach Polacy będą porównywać dane do okresu wyższej "bazy". To nie oznacza, że ceny będą spadać – będą rosły dalej, jednak rok do roku już wolniej niż dotychczas.

GUS poinformował także o corocznej aktualizacji tzw. koszyka inflacyjnego, który tworzony jest w oparciu o strukturę wydatków gospodarstw domowych. Wzrósł udział wydatków w zakresie żywności, transportu, restauracji i hoteli, a także użytkowania mieszkań i nośników energii. Obniżyła się natomiast "waga" wydatków na alkohole, papierosy, meble czy łączność.

Według prezesa NBP Adama Glapińskiego na koniec 2023 r. w Polsce powinna być już jednocyfrowa inflacja. – Generalny trend jest jasny: od marca inflacja leci w dół o dziesięć punktów procentowych w ciągu roku i na koniec 2023 r. schodzimy do jednocyfrowej inflacji – zapowiadał na niedawnej konferencji prasowej. Według prognoz NBP inflacja spadnie do celu (2,5% z możliwym odchyleniem o 1 p.p.) dopiero pod koniec 2024 roku.

fot. pixabay
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka