• +48 502 21 31 22

W przemyśle brakuje pracowników

Trzech na czterech pracodawców w przemyśle zgłasza problemy w znalezieniu odpowiednich pracowników podczas rekrutacji.

W przemyśle brakuje pracowników

75% pracodawców w sektorze produkcji przemysłowej zgłasza problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników podczas rekrutacji. Jest to najwyższy wynik spośród wszystkich branż i wyższy też od średniej dla nich, która wyniosła 70%. Wynika tak z badania „Niedobór talentów 2022 r.” ManpowerGroup.

Najczęściej problemy zgłaszane są w przypadku poszukiwania pracowników produkcji – blisko połowa z firm wskazała właśnie to stanowisko jako trudne do obsadzenia. Na drugim miejscu znaleźli się specjaliści z IT, których pilnie poszukuje co trzeci pracodawca w przemyśle. Co czwarty przedsiębiorca wskazuje również, że brakuje mu osób o odpowiednich kompetencjach przy rekrutacjach na stanowiska do działów operacji i logistyki oraz kadr.

Pracodawcy zapytani o to, na jakich kompetencjach miękkich wśród pracowników najbardziej im zależy, na pierwszym miejscu wskazali umiejętność rozwiązywania problemów, co w ocenie 37% badanych jest rzadką cechą wśród kandydatów. Na drugim miejscu znalazła się umiejętność analizy i krytycznego myślenia. W opinii przedsiębiorców brakuje również osób dysponujących rzetelnością i dyscypliną, odpornością na stres oraz tych, którzy odnajdują się w pracy w zespole.

W lipcu na 50 największych portalach pośredniczących w poszukiwaniu zatrudnienia pracodawcy opublikowali w sumie 288 016 nowych ofert. Oznacza to, że trzeci miesiąc z rzędu polski rynek pracy zalicza kilkuprocentowy spadek w porównaniu do wyników osiąganych przed rokiem w analogicznych okresach. Czytaj więcej: Spada liczba ofert pracy w Polsce

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka