• +48 502 21 31 22

Spada liczba ofert pracy w Polsce

Rynek pracy wyhamował, choć eksperci wskazują, że nie należy jeszcze bić na alarm.

Spada liczba ofert pracy w Polsce

W lipcu na 50 największych portalach pośredniczących w poszukiwaniu zatrudnienia pracodawcy opublikowali w sumie 288 016 nowych ofert. Oznacza to, że trzeci miesiąc z rzędu polski rynek pracy zalicza kilkuprocentowy spadek w porównaniu do wyników osiąganych przed rokiem w analogicznych okresach.

W porównaniu do lipca 2021 r. wynik był niższy o ok. 19,5 tys. ofert, co przełożyło się na spadek o 6,3%. Natomiast w relacji miesięcznej lipcowy wynik był nieznacznie niższy od czerwcowego – o 393 ogłoszenia. Zarówno lipiec, jak i czerwiec oraz maj 2022 r. przyniosły niższe wyniki o kilka procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. Eksperci analizujący raport tłumaczą, że jest to oznaka wyhamowania na rynku pracy, ale jeszcze nie recesji.

– Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, wzrost kosztów funkcjonowania firm i inflację spadki te są na razie dość płytkie, a ponadto obarczone są efektem wysokiej bazy, czyli rekordowej liczby nowych ofert pracy przed rokiem – tłumaczy Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, organizacji, która przygotowała anlizę.

Znaczny spadek zanotowano w przypadku aktywnych ofert o pracę. Tych w samym lipcu było blisko 558 tys., co w porównaniu do marca tego roku jest wynikiem niższym o 124 tys. To właśnie od tego miesiąca, pierwszego po ataku Rosji na Ukrainę, liczba aktywnych ogłoszeń maleje. Autorzy wskazują, że wpływ na to ma ogólny spadek nowych ofert publikowanych przez pracodawców oraz liczba uchodźców, którzy podjęli pracę w Polsce.

Największy spadek w przypadku zawodów dotknął pracowników fizycznych. W porównaniu do ubiegłego roku pracodawcy zgłosili mniejsze o 26% zapotrzebowanie na magazynierów oraz mniejsze o 28% na kierowców. Pomimo spadków to właśnie reprezentanci tych grup zawodowych wciąż znajdują się na szczycie listy najbardziej poszukiwanych pracowników. W przypadku innych branż widać spadek zapotrzebowania na pracowników medycznych – wpływ może mieć na to czasowe uspokojenie się sytuacji pandemicznej. Wzrost za to objął programistów, na których w lipcu czekało 2,5 tys. nowych ofert (wzrost o 47% rok do roku) oraz na księgowych, na których w poprzednim miesiącu zapotrzebowanie wyniosło blisko 3,5 tys. nowych ogłoszeń (66%).

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka