• +48 502 21 31 22

Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach

Polscy pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 godzin 48 minut dodatkowej pracy za darmo.

Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach

Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach. Badania wykazują, że tygodniowo wykonują średnio 5 godzin 48 minut dodatkowej pracy za darmo. Ponad 25% Polaków pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. Wynika tak z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Według poprzedniej edycji badania Polacy pracowali średnio 5 godzin 30 minut za darmo.

Ponad 34% Polaków deklaruje natomiast, że jest skłonna pracować więcej godzin i dni w tygodniu, jeżeli będzie się to wiązało z dodatkowym wynagrodzeniem.

Jak podaje ADP, w skali globalnej pracownicy każdego tygodnia wykonują średnio prawie ponad 8 godzin 30 minut dodatkowej pracy. Średnia europejska pozostaje na nieco niższym poziomie i wynosi 7 godzin 45 minut. – Po ponad dwóch latach pandemii pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej lub hybrydowej. Wypracowane zostały schematy, które pozwalają im zachowywać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, jednak wciąż przyznają, że zdarza im się pracować po godzinach – wskazuje raport.

– Odbieranie telefonów czy pisanie maili poza godzinami pracy często w trakcie pandemii zaczęło przyjmować status normalności. Jednak nadgodziny nie przekładają się na wydajność pracowników. Praca poza wyznaczonymi godzinami prowadzi do chronicznego zmęczenia, wyższego poziomu stresu czy niechęci do wykonywania swoich obowiązków. Przepracowany pracownik znacznie szybciej przestanie odczuwać satysfakcję ze swojej pracy – komentuje Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska. – Niektórzy pracownicy w obawie o swoje zatrudnienie lub z powodu nakładanej na nich presji, lub chęci sprostania oczekiwaniom swoich przełożonych spędzają w firmie więcej czasu niż wynika to z ich kontraktu. Takie zachowania nie powinny jednak być akceptowane – dodaje.

Według badań CBOS w 2019 r. 11% Polaków zmagało się z pracoholizmem. – Kiedy obserwujemy u siebie bądź u naszych współpracowników pogorszenie samopoczucia skutkujące lękiem czy depresją związaną z pracą, powinien być to dla nas zawsze sygnał. Pamiętajmy, aby nie przekraczać 40 godzinowego tygodnia pracy oraz stawiać jasne granice, oddzielając swoje życie prywatne od zawodowego – radzi psycholog Sylwia Wysocka-Sollich

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka