• +48 502 21 31 22

Udany urlop korzystny dla pracownika i pracodawcy

Wykorzystanie przynajmniej raz w roku dni wolnych od pracy może obniżyć prawdopodobieństwo zgonu aż o 20%, a ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca o 30%.

Udany urlop korzystny dla pracownika i pracodawcy

U pracowników, którzy potrafią w wakacje odciąć się od obowiązków służbowych, obserwuje się trwałe podniesienie nastroju i zwiększenie poziomu szczęścia, natomiast ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca spada o 30% – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W latach 2012-2018 rósł odsetek Polaków wyjeżdżających w celach turystycznych - z 46% do 60%. Chodzi o wyjazdy z przynajmniej z jednym noclegiem. Najniższą wartość w historii pomiarów zanotowano w pandemicznym 2020 r., kiedy wyjechało 39% Polaków. Średnia liczba dni spędzonych na wyjazdach wypoczynkowych lub turystycznych w 2021 r. wyniosła 13,4 dni, a w 2020 r. tylko 12,4 dni i była to najniższa wartość od 2003 r.

Odsetek osób wyjeżdżających na długie wakacje, powyżej 7 dni, wyniósł w 2021 r. tylko 27%, czyli mniej niż w latach 2014-2019. Badania przytoczone przez analityków pokazują jednak, że im lepiej wypoczywamy, tym korzystniej dla nas i pracodawcy.

Jak podkreśla PIE, odpoczynek m.in. poprawia kreatywność i zwiększa możliwości pracowników. Pracownicy korzystający z urlopów byli znacznie bardziej produktywni niż ci, którzy spędzali więcej czasu w pracy. A ich praca pochłaniała mniej wysiłku niż pracy wykonywana przed urlopem. Natomiast w badaniu przeprowadzonym przez firmę E&Y oszacowano, że każde dodatkowe 10 godzin wolnego zwiększa wydajność pracownika o 8%.

PIE zauważył, że analizując wpływ urlopu na subiektywne poczucie dobrobytu, zdrowie, motywację i produktywność pracowników, należy uwzględniać nie tylko jego długość, ale też jakość, polegającą m.in na umiejętności odłączenia się od firmy i swojej pracy, śledzenia projektów, odbierania telefonów, maili, uczestnictwa w spotkaniach. – Wakacje sprawiają, że w przypadku pracowników, którzy potrafią odciąć się od obowiązków służbowych, można zaobserwować trwałe podniesienie nastroju i zwiększenie poziomu szczęścia – podkreślili eksperci.

Dodali, że wykorzystanie przynajmniej raz w roku dni wolnych od pracy może obniżyć prawdopodobieństwo zgonu aż o 20%, a ryzyko zgonu spowodowanego chorobami serca o 30%. W badaniach prowadzonych przez 20 lat przez Centers for Disease Control ustalono, iż u kobiet, które przynajmniej dwa razy w roku wyjeżdżały na wakacje, ryzyko wystąpienia ataku serca było osiem razy niższe niż u tych, które na wakacje wyjeżdżały nie częściej niż raz na sześć lat. – Urlop poprawia zdrowie, a czasem może uratować życie – podkreślono.

Eksperci PIE zwrócili też uwagę na innowacyjne rozwiązanie na rynku pracy – urlop bez ograniczeń. Celem jego wprowadzenia jest chęć zwiększenia motywacji do pracy, zaangażowania pracowników, ich lojalności i przyciągnięcia najbardziej atrakcyjnych na rynku pracy kandydatów Podali przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie nielimitowany płatny urlop wprowadziło 4% firm. Badania jednak pokazały, że niemal 30% Amerykanów pracuje w czasie swojego nielimitowanego urlopu, a osoby pracujące w firmach oferujących nielimitowany urlop wypoczynkowy w 2017 r. brali 13 dni urlopu rocznie, czyli o 2 dni mniej niż w firmach z tradycyjnym planem urlopowym.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka