• +48 502 21 31 22

Wzrosła liczba przedsiębiorców zadłużonych w ZUS

Zwiększenie kosztów pracy spowodowane zmianami podatkowymi dla przedsiębiorców i inflacja to główne powody zalegania w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.

Wzrosła liczba przedsiębiorców zadłużonych w ZUS

Na koniec maja 2022 r. zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne miało 1 385 050 płatników. Od początku roku przybyło ich niemal 150 tys. Wzrostowi liczby dłużników towarzyszy wzrost łącznego zadłużenia płatników wobec ZUS. Na koniec maja tego roku było to niemal 38,1 mld zł. W samych tylko pięciu pierwszych miesiącach tego roku nowe zadłużenie sięgnęło niemal 3,9 mld zł.

Jak ocenił Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, na wzrost liczby zadłużonych płatników składek wpływ może mieć kilka czynników. – Zwiększenie kosztów pracy spowodowane zmianami podatkowymi dla przedsiębiorców, wprowadzonymi w ramach tzw. Polskiego Ładu, oraz inflacja to główne powody. Nie da się ukryć, że polityka rządu w ostatnich miesiącach nie sprzyja prowadzeniu działalności, a wzrost kosztów, zwłaszcza składki zdrowotnej, spowodował, że wielu przedsiębiorców nie ma środków na finansowanie składek – podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Wcześniej firmy zmagały się z pandemią i lockdownami – niektórym do tej pory nie udało się wejść na prostą. Pod koniec zeszłego roku przedsiębiorcy zaczęli też otrzymywać wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie. Wielu z nich sygnalizowało wtedy poważne kłopoty z regulowaniem należności. Część firm odczuwa też skutki wojny w Ukrainie.

– W kolejnych latach zadłużenie wobec ZUS może być jeszcze większe w związku z kolejnymi podwyżkami obciążeń nakładanych na firmy – ostrzegł Oskar Sobolewski.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka