• +48 502 21 31 22

Jak bezpiecznie wypocząć i zadbać o przyrodę?

Ponad połowa odpadów, które znajdują się na plażach Bałtyku, to tworzywa sztuczne. Butelki stanowią dla małych ssaków i owadów olbrzymie niebezpieczeństwo.

Jak bezpiecznie wypocząć i zadbać o przyrodę?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby osoby dorosłe podejmowały w tygodniu od 150 do 300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności. Z kolei na ćwiczenia o dużym stopniu nasilenia wystarczy przeznaczyć od 75 do 150 minut. Trochę więcej ruchu niż dorosłym WHO zaleca dzieciom i młodzieży – średnio godzinę dziennie. W ich przypadku jest ważne, aby ćwiczenia były umiarkowanie albo wysoce intensywne.

Rozpoczynające się właśnie wakacje nie tylko ułatwiają, ale wręcz zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Urlop albo weekend to świetna okazja, aby zagrać zespołowo na plaży, popływać na kajakach oraz rowerach wodnych, a także pospacerować po lesie. W trakcie najbliższych miesięcy wakacyjnych wiele osób będzie korzystało z uroków polskiej przyrody, wybierając nadmorskie plaże, jeziora czy lasy i polany. Wśród czynników, które mogą zakłócić wypoczynek, znajdują się m.in. nielegalnie porzucane odpady. Część wczasowiczów zamiast wyrzucać śmieci do pojemników, często pozostawia je na terenach zielonych. Takie działanie negatywnie oddziałuje na środowisko i może doprowadzić do jego skażenia. Należy pamiętać, aby odwiedzane miejsca zostawiać w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je zastać.

Jak podaje WWF Polska, ponad połowa odpadów, które znajdują się na plażach Bałtyku, to tworzywa sztuczne. Butelki stanowią dla małych ssaków i owadów olbrzymie niebezpieczeństwo. Zwabione słodkim zapachem znajdują się w pułapce bez wyjścia. Tego typu odpady pozostawione bez nadzoru sprzyjają także powstawaniu mikroplastiku, który zauważono już w największych akwenach na świecie. Mimowolnie spożywają go ryby, a w efekcie groźne dla zdrowia związki chemiczne trafiają do łańcucha pokarmowego i w konsekwencji na talerze. Dlatego ważne jest, aby nie śmiecić oraz – w miarę możliwości – sprzątać napotkane odpady.

Spędzając czas blisko natury, zdarza się również natrafić na dziką zwierzynę. W lasach m.in. na niedźwiedzia czy wilka, a na nadmorskich plażach nierzadko pojawiają się odpoczywające w słońcu foki. Istotne, aby w takiej sytuacji zachować spokój i pod żadnym pozorem do nich nie podchodzić. Zwierzęta żyjące na wolności nie są przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem i łatwo je wystraszyć. Wówczas ich zachowanie może okazać się nieprzewidywalne.

W lasach urlopowicze chętnie zbierają grzyby, a także dary runa leśnego, takie jak jeżyny, maliny czy jagody. Można to robić – poza parkami narodowymi – ale bezwzględnie nie wolno niszczyć krzewów oraz drzew. Dotyczy to też infrastruktury informacyjnej i rekreacyjnej, która służy dobru wspólnemu. Na terenach leśnych należy zachować szczególną ostrożność ze względu na wysokie zagrożenie pożarowe, które utrzymuje się w suchych i upalnych dniach miesięcy letnich. Zwłaszcza że susze, dramatycznie zwiększające ryzyko wystąpienia tego groźnego zjawiska, występują coraz częściej. Przede wszystkim nie należy palić ognisk oraz tytoniu w nieprzystosowanych do tego miejscach. Podobnie nieodpowiedzialne jest – i również zabronione – jeżdżenie po lesie samochodem. To grozi wywołaniem pożaru i wyciekiem toksycznych płynów eksploatacyjnych, mogących skazić ekosystem. Zdrowszą i bezpieczniejszą, a przede wszystkim legalną, alternatywą jest przemieszczanie się pieszo czy na rowerze.

Tylko do połowy maja 2022 r. straż pożarna odnotowała 3026 pożarów w lasach. To ponad trzy razy więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Za ten stan rzeczy w dużej mierze odpowiada niestety człowiek. Do najczęstszych przyczyn tego katastrofalnego dla środowiska zjawiska należą bowiem m.in. rozpalanie ognisk w lesie lub jego bezpośrednim sąsiedztwie oraz rozrzucanie niedopałków przy drogach.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka