• +48 502 21 31 22

Dla młodych pracowników najważniejsze jest wynagrodzenie

Niedobór pracowników ułatwia młodym ludziom znalezienie pracy, która – obok dobrego wynagrodzenia – pozwoli też zdobyć praktykę w wybranym zawodzie.

Dla młodych pracowników najważniejsze jest wynagrodzenie
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

W czasach wysokiej inflacji dla rozpoczynających karierę studentów i absolwentów dużo bardziej niż wcześniej liczy się wysokość wynagrodzenia. Jak wynika z tegorocznej edycji raportu „Młodzi Polacy na rynku pracy”, wspólnego projektu firm PwC, Well. hr i Absolwent Consulting, nie przyjazna atmosfera ani możliwość zdobycia doświadczenia, lecz wysokie zarobki są na pierwszym miejscu listy czynników ważnych dla zaczynających pracę młodych ludzi.

W poprzednich edycjach wysokie wynagrodzenie zajmowało w tym zestawieniu drugie–trzecie miejsce, a w tym roku okazało się kluczowe dla niemal 57% młodych. To o 10 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Badano 2 tysiące Polaków do 27. roku życia.

Takie podejście młodych ludzi nie dziwi Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym. Według niego to bardzo racjonalna strategia w warunkach wysokiej inflacji i szybko rosnących kosztów życia. Jak przypomina ekspert PIE, podstawowe koszty wkraczania w dorosłość, w tym te związane z mieszkaniem, które już wcześniej były wysokie, teraz jeszcze bardziej poszły w górę.

Dlatego, jak pisze "Rzeczpospolita", szukanie jak najwyższych zarobków to rozsądne podejście. Co więcej, sprzyja mu dobra koniunktura na rynku pracy, gdzie firmy konkurują o pracowników. – Niedobór pracowników ułatwia młodym ludziom znalezienie pracy, która – obok dobrego wynagrodzenia – pozwoli też zdobyć praktykę w wybranym zawodzie. Jak zwracają uwagę autorzy badania, po raz pierwszy od trzech lat młodzi Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość – prawie dwie trzecie badanych (64,2%) uważa, że w porównaniu z rokiem ubiegłym ich szanse na rynku pracy się poprawiły. Potwierdzają to także dane portalu Pracuj.pl, gdzie w maju ukazało się ponad 15 tys. ofert dla asystentów, stażystów i juniorów, czyli na stanowiska zajmowane zazwyczaj przez osoby wchodzące na rynek pracy – podkreśla dziennik. To o 81% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Na same stanowiska stażystów i praktykantów między styczniem i majem 2022 r. ukazało się o 73% więcej ofert niż rok wcześniej.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka