• +48 502 21 31 22

Pasja czy pieniądze? Oczekiwania studentów na rynku pracy

Pracę z pasją chce mieć zdecydowana większość badanych studentów – 83%, ale też 67% respondentów zauważa, że bez pieniędzy nie są w stanie rozwijać swoich pasji.

Pasja czy pieniądze? Oczekiwania studentów na rynku pracy
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

Studenci i absolwenci chętnie korzystają z ofert stażowych, ale mają też swoje wymagania, nie tylko wobec poziomu wynagrodzenia – wynika tak z kolejnej edycja badania „Student w pracy” zrealizowanej w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu.

– Doświadczenia niemal dwudziestu lat Programu Kariera pokazują wyraźnie, że firma zyskuje przewagę, jeśli zaoferuje stażystom atrakcyjne wynagrodzenie. To jednak nie wystarczy. Potrzebny jest także przemyślany i konsekwentny program stażu, a także szersza perspektywa biznesowa – wtedy możemy być pewni sukcesu: pozyskania talentów i wyłuskania perełek – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera. – Staż nie polega dziś na parzeniu kawy i robieniu ksero. Realne obowiązki i powierzanie konkretnych zadań czy możliwość bliskiej współpracy z członkami zarządu jako mentorami to solidne przygotowanie nowego pracownika. Co czwarty stażysta naszego programu kontynuuje współpracę z firmą. Pozostali zaś to nieocenieni ambasadorzy marki, promujący firmę wśród innych potencjalnych kandydatów – dodaje.

Pracę z pasją chce mieć zdecydowana większość badanych studentów – 83%, ale też 67% respondentów zauważa, że bez pieniędzy nie są w stanie rozwijać swoich pasji. Z kolei prawie połowa zgadza się ze stwierdzeniem, że zdąży jeszcze zacząć zarabiać pieniądze, a na razie chce rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Co drugi woli wybrać ciekawą pracę, nawet jeśli jest mniej płatna.

Przy szukaniu stażu szczególną uwagę badani studenci zwracają na poziom wynagrodzenia (39%) oraz elastyczne godziny pracy (35%). Dla połowy badanych w pracy liczą się zarówno pieniądze, jak i doświadczenie, natomiast 43% przyznaje, że pracuje głównie dla pieniędzy. Co czwarta osoba wskazuje, że najbardziej istotnym elementem w czasie pracy, stażu czy praktyk jest wynagrodzenie. Następnie są to rozwijające zadania (12%) i zadania dobrane odpowiednio do zakresu umiejętności (7%). Istotne są także szkolenia (9%), przejrzysta lista zadań do wykonania (8%), szansa na dalsze zatrudnienie w tej firmie (8%) oraz jasny i znany wcześniej plan pracy/praktyk (8%).

Średnie zarobki studenta plasują się obecnie na poziomie od 2 do 3 tys. zł netto wśród 1/3 badanych. To poziom podobny do poprzedniego roku. Co piąty zaś deklaruje wysokość zarobków rzędu 3001-4000 zł. Jeśli chodzi o preferencje, to średnia jest dwa razy wyższa. Wysokość wynagrodzenia uważana za optymalną po roku pracy wynosi między 5001 a 6000 zł, za trzy lata 6001-7000 zł, a po 10 latach sięga 9001-10 000 zł.

Najwyższe oczekiwania finansowe, na poziomie 5000 zł, mają studenci kierunków medycznych oraz biologiczno-przyrodniczych. Na przeciwległym biegunie są studenci kierunków społecznych i ścisłych, którzy chcą zarabiać 4000 zł. Oczekiwania studentów kierunków ekonomicznych, humanistycznych i technicznych plasują się w okolicach 4500 zł.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka