• +48 502 21 31 22

Górnicy dostaną podwyżki i rekompensaty. Strajk w PGG zawieszony

Projekt: Gospodarka Transformacja energetyczna

Porozumienie przewiduje wzrost wynagrodzenia, a także wypłatę rekompensaty za dodatkowe wydobycie.

Górnicy dostaną podwyżki i rekompensaty. Strajk w PGG zawieszony

Dziś, 14 stycznia, odbyło się spotkanie przedstawicieli górniczych związków zawodowych z zarządem Polskiej Grupy Górniczej w sprawie postulatów płacowych. Związkowcy m.in. z KWK Rydułtowy i KWK Marcel chcieli, by pracownikom kopalń zapłacono za nadmiarową pracę, jaką wykonują od sierpnia. Postulowali też o zwiększenie średniego wynagrodzenia w PGG do 8200 zł brutto wobec 7829 zł aktualnie.

Po protestach i rozmowach, które zakończyły się niepowodzeniem, 13 stycznia miało miejsce spotkanie ze stroną rządową w Ministerstwie Aktywów Państwowych w Warszawie. Nastąpił przełom, a porozumienie podpisano 14 stycznia rano w siedzibie PGG w Katowicach. Wszystkie żądania górników zostały spełnione.

- Od stycznia wzrośnie średnie wynagrodzenie, a rekompensaty w wysokości 1,5 tys. zł będą wypłacane od 1 marca. Padały różne daty, ale ostatecznie stanęło na tej. Chodzi o to, by pracownicy nie wpadli w wyższe progi podatkowe - mówił po podpisaniu porozumienia Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności. Akcja protestacyjna została zawieszona. - Protest jest zawieszony, ale nie zakończony. Mamy kolejne problemy. One dotyczą już nie tylko PGG, ale całego górnictwa - podkreślił Rafał Jedwabny, przewodniczący Sierpnia'80 w PGG.

Związki zawodowe apelują o jak najszybsze przystąpienie do realizacji zapisów umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa. Górników niepokoją ostatnie doniesienia na temat wcześniejszej likwidacji kopalń. W piśmie skierowanym do ministra Jacka Sasina grożą, że jeżeli rządzący nie podejmą rozmów w tej sprawie do 21 stycznia, przystąpią do ostrych akcji protestacyjno-strajkowych. - Chodzi nam o punkty dotyczące technologii i osi czasu. Docierały do nas różne sygnały, a przy sporządzaniu umowy społecznej uznaliśmy, że rok 2049 jest nie do ruszenia - mówił Bogusław Hutek.

fot. Damian Bogusz
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka