• +48 502 21 31 22

773 tys. osób korzysta z mLegitymacji

Okazując mLegitymację na ekranie smartfonu, emeryt czy rencista potwierdza, że jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych oraz przysługujących mu ulg i zniżek.

773 tys. osób korzysta z mLegitymacji

Od 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje swoim świadczeniobiorcom elektroniczne legitymacje emeryta-rencisty. Z mLegitymacji korzysta obecnie 773 tys. osób.

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów z ZUS. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. – Okazując mLegitymację na ekranie smartfonu, emeryt czy rencista potwierdza, że jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych i przysługujących mu ulg oraz zniżek np. na bilety komunikacyjne. Nie trzeba już pamiętać o tym, by zabrać ze sobą plastikową kartę emeryta-rencisty, bo mamy ten elektroniczny - informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 2023 r. wystawia tylko elektroniczne legitymacje automatycznie wszystkim nowym emerytom i rencistom. Aby z niej korzystać, najpierw trzeba ją zainstalować na swoim smartfonie. Znajduje się w aplikację mObywatel. Po zalogowaniu należy kliknąć opcje „Dodaj dokument” i wybrać z listy dokumentów „Legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. – Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – tłumaczy rzeczniczka.

Świadczeniobiorca, który posiada plastikową legitymację emeryta i rencisty, może również mieć dostęp do elektronicznej wersji. Znajdzie ją w aplikacji mObwatel, a sposób pobrania jest taki sam jak powyżej. Świadczeniobiorcy mogą korzystać zarówno z plastikowej legitymacji, jak i wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem jej ważności.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie na formularzu o symbolu ERL.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka