• +48 502 21 31 22

O gospodarce w śląskich gminach i powiatach podczas Konwentu Burmistrzów i Wójtów

– Duże ośrodki zawsze się obronią, o wiele łatwiej jest choćby walczyć choćby o fundusze zewnętrzne. Mniejsze miejscowości startują z dużo trudniejszej pozycji

O gospodarce w śląskich gminach i powiatach podczas Konwentu Burmistrzów i Wójtów

W Wojkowicach odbyło się pierwsze w tej kadencji posiedzenie Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Zrzesza on 158 gmin i powiatów, a spotkania są okazją do dyskusji na temat problemów ważnych dla małych i średnich gmin. W czasie wydarzenia przedstawiono informacje odnośnie prac legislacyjnych w sprawie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, w tym projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dyskutowano też o bezpieczeństwie publicznym i zarządzaniu oraz wyzwaniach w zakresie budownictwa ochronnego dla samorządów lokalnych.

Jednym z głównych tematów była również gospodarka w gminach i powiatach. – Tak jak nie możemy postrzegać Polski wyłącznie przez pryzmat Warszawy, tak na Śląskie nie możemy patrzeć wyłącznie z perspektywy Katowic. Duże ośrodki zawsze się obronią, o wiele łatwiej jest choćby walczyć choćby o fundusze zewnętrzne. Mniejsze miejscowości startują z dużo trudniejszej pozycji. Zauważamy te problemy i będziemy mniejsze gminy wspierać. Środki europejskie są dla wszystkich. Sięgajcie po nie, startujcie w konkursach, aplikujcie, bo nowa perspektywa unijna to szansa na rozwój – zaapelował marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Z kolei wojewoda śląski Marek Wójcik mówił o trwającej obecnie naprawie finansów publicznych samorządów. – Te problemy są widoczne w kontekście konkretnych zadań, jak choćby budowy i modernizacji dróg. W jednym z projektów, który był realizowany przez Śląski Urząd Wojewódzki, do rozdysponowania na ten cel była pula 23 mln zł, tymczasem gminy złożyły wnioski na ponad 96 mln zł. To świadczy o zainteresowaniu, ale odzwierciedla także skalę potrzeb – zwrócił uwagę.

– To dobry moment, aby rozmawiać i szukać rozwiązań. Minione lata nie były łatwe. Pandemia, wojna, kryzys energetyczny, które nastąpiły po sobie, nie ułatwiły nam życia. Niemniej potrafiliśmy też pokazać skuteczność jako samorząd. Jeszcze nie tak dawno nasz budżet wynosił 25 mln zł, dziś jest to 100 mln zł. Staliśmy się jedną z wzorcowych gmin, które postawiły z powodzeniem na odnawialne źródła energii. Udowadniamy, że na tych mniejszych także warto stawiać i ich wspierać – podkreślił Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.

fot. Andrzej Grygiel/UMWS
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

485_Konwent_Burmistrzów_i_Wójtów_(2).jpg
52_Konwent_Burmistrzów_i_Wójtów_(1).jpg
384_Konwent_Burmistrzów_i_Wójtów_(3).jpg
229_Konwent_Burmistrzów_i_Wójtów_(4).jpg
784_Konwent_Burmistrzów_i_Wójtów_(5).jpg
188_Konwent_Burmistrzów_i_Wójtów_(6).jpg
326_Konwent_Burmistrzów_i_Wójtów_(7).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka