• +48 502 21 31 22

Firmy oceniają przyszłość z optymizmem

Przedsiębiorcy spodziewają się dużo wolniejszego wzrostu cen niż przed rokiem.

Firmy oceniają przyszłość z optymizmem

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 48 pkt. wobec 47,9 pkt. w lutym – podał S&P Global. Jest to najwyższa wartość od czterech miesięcy. Wskaźnik PMI może osiągnąć poziom od 0 do 100, gdzie 50 oznacza brak zmian w stosunku do sytuacji w poprzednim miesiącu. Wartość powyżej 50 oznacza wzrost zmiennej, a wartość poniżej 50 – spadek.

Respondenci badania zwracali uwagę na słabe warunki popytu w kraju i za granicą, zwłaszcza na głównych rynkach eksportowych Europy Zachodniej. Z kolei ceny zakupu środków produkcji nieznacznie wzrosły, ponieważ dostawcy przenosili wyższe koszty produkcji na nabywców. Producenci zasygnalizowali jednak utrzymujący się spadek cen fabrycznych, a tempo obniżki cen przyspieszyło najbardziej od października 2023 r. Ponadto marcowe dane podkreśliły znaczny spadek wolumenów produkcji w całym sektorze przemysłowym związany w przeważającej mierze ze słabością portfeli zamówień. Łączna liczba nowych zamówień maleje od 25 miesięcy, a ostatni spadek sprzedaży przypisuje się słabemu popytowi zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach eksportowych. Respondenci badania często zwracali uwagę na spadek sprzedaży eksportowej do klientów w Niemczech i Holandii.

– Krajowy wskaźnik mocno obciąża słaby portfel zamówień eksporterów. Marcowy odczyt jest pozytywny na tle zmian Europie Zachodniej, gdzie nastroje pogorszyły się – w strefie euro indeks spadł z 46,6 do 45,7 pkt., w Niemczech z 42,5 do 41,5 pkt. Gorsze wyniki u naszych sąsiadów mogą negatywnie wpływać na kondycje eksporterów – komentuje Sebastian Sajnóg, analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ekspert podkreśla, że badania koniunktury GUS również wskazują na poprawę nastrojów, a respondenci z optymizmem oceniają przyszłość. – W marcu po raz pierwszy od prawie trzech lat indeks opisujący oczekiwania dotyczące zamówień krajowych i zagranicznych osiągnął pozytywny poziom 0,9 pkt. Spodziewamy się kontynuacji tej tendencji – w miarę odbicia gospodarczego i wzrostu konsumpcji sytuacja przedsiębiorców stopniowo się poprawia. Jednakże z uwagi na słabszą koniunkturę w Europie Zachodniej i wśród naszych partnerów handlowych portfel zamówień eksporterów będzie słabszy niż firm działających na rynku krajowym – ocenia analityk.

Firmy liczą na ożywienie m.in. dzięki niższym cenom. – Przedsiębiorcy spodziewają się dużo wolniejszego wzrostu cen niż przed rokiem. Odsetek obaw o wzrost cen w badaniu GUS spadł przez rok z 23,6% do 15,1%. To efekt mniejszej niepewności dotyczącej zachowania cen energii oraz słabszej presji cenowej. Niemniej bieżące wyniki są dalej wyższe niż te, które obserwowaliśmy przed pandemią – wskazuje Sebastian Sajnóg.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka