• +48 502 21 31 22

Koleje Śląskie będą miały 26 nowych składów

– Inwestycja w niskoemisyjny transport to kluczowy element procesu transformacji regionu – podkreślił Jakub Chełstowski.

Koleje Śląskie będą miały 26 nowych składów

26 elektrycznych zespołów trakcyjnych z możliwością dokupienia czterech sztuk trafi do Kolei Śląskich. Umowę na dostarczenie nowych składów i zapewnienie usługi serwisowej podpisali marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Łukasz Czopik oraz prezes zarządu Newag S.A. Zbigniew Konieczek.

– To historyczny dzień dla Kolei Śląskich. 26 elektrycznych zespołów trakcyjnych trafi do regionalnego przewoźnika wraz z pakietem usług serwisowych, a w opcji są kolejne cztery składy. Wartość zamówienia to 1,3 mld zł, z czego ponad 652 mln zł to środki pochodzące z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027. Inwestycja w niskoemisyjny transport to kluczowy element procesu transformacji regionu. Z usług Kolei Śląskich korzysta 22 mln pasażerów rocznie, stawiamy na rozwój siatki połączeń, bezpieczeństwo i komfort podróży. To milowy krok w rozwoju Kolei Śląskich i największy projekt strategiczny województwa w tej perspektywie unijnego finansowania – podkreślił Jakub Chełstowski.

Umowa dotyczy zakupu nowoczesnego i energooszczędnego taboru przystosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także usługi utrzymania go do grudnia 2035 r. Jest to największy pod względem wartości projektu i wysokości dofinansowania projekt strategiczny woj. śląskiego w obecnej perspektywie unijnego finansowania. Pierwszy z zamówionych składów ma trafić do przewoźnika w czerwcu 2026 r. – To wielki dzień dla Kolei Śląskich. Nasz regionalny przewoźnik już teraz dysponuje nowoczesnym taborem, a ta inwestycja będzie kolejnym elementem rozwoju zrównoważonego systemu transportowego w regionie. Zeroemisyjny, ekologiczny transport jest przyszłością i wierzę, że pasażerowie przekonają się do wygodnego i bezpiecznego podróżowania – powiedział Łukasz Czopik.

fot. Andrzej Grygiel/UMWS
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka