• +48 502 21 31 22

Wynagrodzenia w Polsce w górę

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 0,1%. Zdaniem ekspertów to efekt ograniczania rekrutacji związany ze spowolnieniem gospodarczym.

Wynagrodzenia w Polsce w górę

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku wyniosło 7544,98 zł. Oznacza to wzrost o 12,8% rok do roku. Z kolei w porównaniu z wrześniem poszło w górę o 2,2%. Najszybszy wzrost wystąpił w górnictwie (61,2%) – to efekt wypłacanych premii. Pensje rosły znacznie wolniej w budownictwie (7,8%). Do sektora przedsiębiorstw należą firmy zatrudniające więcej niż dziewięć osób.

Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,1% i wyniosło 6,494 mln etatów. Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego słabsza dynamika zatrudnienia to efekt ograniczania rekrutacji związany ze spowolnieniem gospodarczym, jednak poprawa koniunktury skłania firmy do ponownego otwierania rekrutacji. Analitycy podali także, że "szybki monitoring NBP wskazuje na wzrost liczby przedsiębiorstw planujących zwiększenie zatrudnienia w następnym kwartale", a "wskaźnik pozbawiony wahań sezonowych wzrósł z 16,7 p.p. do 19,7 p.p.".

Produkcja przemysłowa w październiku 2023 r. wzrosła o 1,6% w ciągu roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 4,1% – podał Główny Urząd Statystyczny. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym w październiku produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,8% niższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 0,1% niższym w porównaniu z wrześniem tego roku. Ceny produkcji przemysłowej spadły rok do roku o 4,1%, a w ujęciu miesięcznym – o 0,5%.

Czytaj także: Polska na 19. miejscu w UE pod względem wysokości wynagrodzeń

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka