• +48 502 21 31 22

Co trzecia firma w Polsce chce zatrudniać

Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z obszaru finansów i nieruchomości, energetyki i usług komunalnych, a także transportu, logistyki i motoryzacji.

Co trzecia firma w Polsce chce zatrudniać

W okresie od października do grudnia co trzeci badany pracodawca w Polsce chce zwiększyć zatrudnienie. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z obszaru finansów i nieruchomości, energetyki i usług komunalnych, a także transportu, logistyki i motoryzacji.

Firmy zdradziły swoje plany rekrutacyjne w najnowszym raporcie "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia". Pozyskanie nowych rąk do pracy planuje 33% badanych przedsiębiorstw, a na konieczność redukcji etatów wskazuje 16% ankietowanych. 47% organizacji w Polsce mówi o chęci pozostawienia struktury zatrudnienia na dotychczasowym poziomie, a na brak decyzji wskazuje 4%.

Raport prezentuje prognozy zatrudnienia dla ośmiu sektorów rynku. Jak wynika z deklaracji, pracodawcy z każdej branży chcą w nadchodzących miesiącach zatrudniać nowych pracowników. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z obszaru finansów i nieruchomości, energetyki i usług komunalnych, a także transportu, logistyki i motoryzacji. To również branże, które zanotowały najwyższe wzrosty porównując wyniki z tymi deklarowanymi przez pracodawców na trzeci kwartał tego roku. W nieco mniejszym stopniu powiększanie zespołów planują przedsiębiorstwa sektora dóbr i usług konsumenckich oraz IT. Z kolei prognozę netto zatrudnienia na najbliższe miesiące na poziomie niższym niż wymienione branże zadeklarowały firmy sektora przemysłu i surowców, a także usług komunikacyjnych. Wśród analizowanych obszarów w najmniejszym stopniu swoje zespoły planują powiększać organizacje branży opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych.

Najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy z centrum, południa oraz południowego zachodu Polski. W nieco mniejszym stopniu swoje zespoły chcą powiększać firmy zlokalizowane we wschodniej i północnej części kraju. Najmniejsze, choć wciąż optymistyczne prognozy rekrutacyjne deklarują organizacje w regionie północno-zachodnim.

Z badania wynika, że w czwartym kwartale najbardziej otwarte na rozbudowanie swoich zespołów są duże firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników, a także średnie organizacje z kadrami na poziomie 50-249 pracowników.

– Pracodawcy w Polsce, pomimo nieustannych wyzwań związanych otoczeniem ekonomicznym, inflacją, kosztami prowadzenia działalności, chcą rozwijać swoje firmy, wzmacniać zespoły niezależnie od branży. Można śmiało stwierdzić, że utrzymaliśmy pozytywną perspektywę, widoczną w badaniu na poprzedni kwartał tego roku i patrzymy na zbliżający się koniec roku z większą dozą pewności. To cieszy, ponieważ inwestowanie organizacji w zespół to jeden z najlepszych sposobów na rozwój i zachowanie przewagi rynkowej – skomentował Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka