• +48 502 21 31 22

Wynagrodzenie za staże i praktyki? "Praca musi równać się płacy"

Objęcie staży i praktyk przepisami o minimalnym wynagrodzeniu zakłada projekt ustawy przygotowany przez młodzieżówki Lewicy. – Darmowe staże i praktyki to wyzysk młodych ludzi – przekonują.

Wynagrodzenie za staże i praktyki? "Praca musi równać się płacy"

Przedstawiciele młodzieżówek Lewicy przedstawili projekt ustawy zakładający objęcie staży i praktyk przepisami o minimalnym wynagrodzeniu. Projekt noweli ustawy o praktykach absolwenckich został w piątek złożony przez klub Lewicy. Zdaniem współprzewodniczącego Młodej Lewicy Łukasza Michnika darmowe staże i praktyki to wyzysk młodych ludzi. – Jesteśmy współczesną, legalną, bezpłatną siłą roboczą, co powinno być wstydem dla polskiego państwa i wstydem dla polskiego rządu – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że jest to mechanizm tworzący nierówności już na samym początku zawodowej drogi młodych ludzi, ponieważ – jak zaznaczył – na zdobywanie zawodowego doświadczenia w ramach darmowych praktyk i staży mogą pozwolić sobie tylko ci, których stać na to, by wziąć na siebie koszty wyżywienia, dojazdów i mieszkania. – To skandal i absurd, że stworzono nam system, w którym darmowa praca ma charakter przywileju ekonomicznego. Czas z tym skończyć, dlatego dzisiaj prezentujemy projekt ustawy o zakazie darmowych staży i praktyk – oświadczył Łukasz Michnik i zaapelował o jak najszybsze przyjęcie nowych przepisów.

Przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów Kacper Krakowiak poinformował, że projekt jeszcze w piątek zostanie złożony w Sejmie przez posłów Lewicy. – Lewica to jedyna partia, która traktuje prawa pracownicze z prawami człowieka i jedyne ugrupowanie w Sejmie, które traktuje nasze pokolenie partnersko – podkreślił. Nadia Oleszczuk z Konfederacji Pracy Młodych uznała niedocenianą i niedostrzegalną pracę stażystów za niewolnictwo XXI w. – Bezpłatne staże powinny zostać zakazane, powinna zostać wprowadzona minimalna stawka godzinowa dla stażystów, a staże powinny być wliczane do stażu pracy – powiedziała.

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek z kolei wskazał, że praca musi równać się płacy. – To niepodważalna wartość całego cywilizowanego świata. Jeśli się pracuje, to powinno się dostawać za tę pracę wynagrodzenie – stwierdził. – Będę w Sejmie przedstawicielem wnioskodawców i będę na mównicy sejmowej upominał się o prawa tych młodych ludzi – zapowiedział. Wyraził też nadzieję, że wszystkie kluby parlamentarne poprą ten projekt. – Jeśli chcemy pomóc młodym ludziom godnie żyć, godnie rozpocząć dorosłe życie, to wszyscy dzisiaj powinni się pod tym podpisać – powiedział.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka