• +48 502 21 31 22

L4 na żądanie? Pomysł na usprawnienie pracy lekarzy

– Powinniśmy natychmiast rozpocząć dyskusję o zwolnieniach lekarskich i o tym, żeby część pacjentów, która nie musi widzieć lekarza, a dziś zgłasza się do lekarza z infekcją po zwolnienie lekarskie, mogła z takiego zwolnienia skorzystać bez wizyty czy bez teleporady – przekonuje Łukasz Jankowski.

L4 na żądanie? Pomysł na usprawnienie pracy lekarzy

Najnowsze dane ZUS na temat zwolnień chorobowych pokazują, że sezon grypowy jest w pełni. Liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby w listopadzie 2022 r. wyniosła 1,835 mln, a od 1 do 26 grudnia było to 2,178 mln. Z kolei liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu opieki nad dzieckiem w listopadzie 2022 r. wyniosła 361,1 tys., a w grudniu odnotowano ich 411,8 tys. 

– Powinniśmy natychmiast rozpocząć dyskusję o zwolnieniach lekarskich i o tym, żeby część pacjentów, która nie musi widzieć lekarza, a dziś zgłasza się do lekarza z infekcją po zwolnienie lekarskie, mogła z takiego zwolnienia skorzystać bez wizyty czy bez teleporady – przekonuje Łukasz Jankowski, szef Naczelnej Rady Lekarskiej. To pomysł na usprawnienie pracy lekarzy.

Wskazał, że takie rozwiązanie funkcjonuje już w innych krajach. Tam trzy- lub czterodniowe zwolnienie lekarskie można zgłosić pracodawcy raz w roku i nie trzeba poprzedzać tego wizytą w przychodni. Pytany o możliwe nadużycia w tym zakresie, odpowiedział: "Myślę, że i pracodawcy, i pracodawcy w dzisiejszych czasach świetnie zdają sobie sprawę, że pracownik, który naużywałby tego pomysłu, nie byłby mile widziany przez pracodawcę".

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka