• +48 502 21 31 22

Polacy lubią Ukraińców, ale boją się ich wpływu na rynek pracy

Prawie co drugi badany boi się, że napływ Ukraińców wpłynie negatywnie na warunki zatrudnienia i na wysokość wynagrodzeń w Polsce.

Polacy lubią Ukraińców, ale boją się ich wpływu na rynek pracy

Na koniec lipca w Polsce legalnie pracowało 736 tys. Ukraińców. To wzrost o 115 tys. w porównaniu z początkiem roku. Jak pokazują badania, nie wpłynęło to negatywnie na stosunek Polaków do Ukraińców.

W sondażu Insight Lab przepytano 1025 dorosłe osoby, które w ciągu ostatniego roku pracowały lub obecnie pracują z obywatelami Ukrainy. 58% ankietowanych uważa, że powinny im przysługiwać takie same warunki zatrudnienia i benefity jak Polakom. Nie podano jednak, jakich odpowiedzi udzieliło pozostałe 42% badanych. Pozytywny stosunek wobec pracowników z Ukrainy zdaje się jednak rosnąć. Badanie Personnel Service z lutego, przed napaścią na Ukrainę, wykazało, że 46% osób zachowywało neutralny stosunek do Ukraińców. Wówczas o pracy z nimi pozytywnie wypowiadało się 35% respondentów. Badanie firmy Inisght Lab pokazało, że pozytywne nastawienie wzrosło już do 65%.

Mimo dobrej oceny pracy z Ukraińcami Polacy obawiają się o wpływ migrantów na rynek pracy. Prawie co drugi badany boi się, że wpłynie to negatywnie na warunki zatrudnienia oraz na wysokość wynagrodzeń w Polsce, co może utrudnić w przyszłości znalezienie satysfakcjonującej pracy. Przeszło co trzeci ankietowany przyznał, iż obawia się, że napływ migrantów z Ukrainy może być zagrożeniem dla ich miejsca pracy i aktualnie zajmowanego stanowiska.

Chociaż pracownicy biurowi częściej deklarują przychylność wobec Ukraińców niż pracownicy fizyczni, to właśnie wśród nich jest najwięcej niepokoju. 56% pracowników finansów i księgowości oraz bankowości nie kryje obaw o wysokość płac, choć 77% z nich mówi o pozytywnym stosunku do osób z Ukrainy. Pracownicy bankowości najczęściej (69%) spodziewają się pogorszenia warunków zatrudnienia w Polsce, a prawie sześciu na dziesięciu z nich widzi w napływie pracowników z Ukrainy zagrożenie dla swojego zatrudnienia. Najmniej obaw mają pracownicy gastronomii.

Badanie wykazało też, że najbardziej boją się młodzi ludzie. W grupie wiekowej 18-29 lat aż 63% wskazywało negatywne nastawienie do pracowników z Ukrainy. Również ta grupa najbardziej boi się negatywnego wpływu uchodźców na rynek pracy.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka