• +48 502 21 31 22

358 tys. Ukraińców znalazło zatrudnienie w Polsce

Z największymi wyzwaniami mierzą się firmy, które poszukują pracowników fizycznych do stereotypowo męskich zawodów, gdzie potrzebna jest siła fizyczna.

358 tys. Ukraińców znalazło zatrudnienie w Polsce

Pracę w Polsce znalazło już 358 tys. Ukraińców, którzy przyjechali tutaj po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sprzyjał temu tradycyjny wakacyjny wzrost zatrudnienia w sektorach hotelarskim i gastronomicznym, a także w branży spożywczej, które są zwykle otwarte na pracowników z zagranicy, w tym kobiety. Co po zakończeniu sezonu?

W przypadku rekrutacji międzynarodowych w niektórych branżach większy ruch zaczyna się wiosną – firmy zaczynają myśleć o letnich i jesiennych pracownikach w przetwórstwie (mięsnym, rybnym, owocowo-warzywnym). Latem pracę znajdzie każda osoba bez kwalifikacji, za to z książeczką sanepidu do obsługi całej wakacyjno-urlopowej infrastruktury – mowa tu o pracach tymczasowych, typowo wakacyjnych w usługach, hotelarstwie, w ośrodkach wypoczynkowo-rekreacyjnych – całej branży HoReCa. Po lecie z kolei rusza poszukiwanie pracowników do obsługi infrastruktury świątecznej – dotyczy to praktycznie wszystkich branż związanych ze sprzedażą, e-commerce, handlem, logistyką i magazynowaniem. Przez cały rok rekrutuje produkcja, magazyny i wielkie centra logistyczne oraz branża usługowa – sklepy i centra handlowe.

Z największymi wyzwaniami mierzą się firmy, które poszukują pracowników fizycznych do stereotypowo męskich zawodów, gdzie potrzebna jest siła fizyczna. Ok. 60% ofert pracy dla obcokrajowców na polskim rynku pracy wciąż jest skierowana do mężczyzn. Mowa tu przede wszystkim o przemyśle ciężkim, budownictwie, branży automotive, całym przemyśle stolarsko-meblowym.

Jak wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego, w Polsce pracy poszukuje 50% uchodźców z Ukrainy. Połowa z nich posiada wyższe wykształcenie, co istotnie przewyższa udział osób z wyższym wykształceniem w całym społeczeństwie ukraińskim. Duża część jednak nie zna języka polskiego. Do działań pomocowych, które ułatwiłaby im dalszy pobyt w Polsce, uchodźcy zaliczyli przede wszystkim organizację kursów języka polskiego, pomoc w szybkim znalezieniu pracy i pomoc w dostępie do służby zdrowia.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka