• +48 502 21 31 22

Będziemy krócej pracować? Niedługo projekt ustawy

Razem do końca wakacji złoży w Sejmie projekt ustawy, w którym wnioskować będzie o skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin.

Będziemy krócej pracować? Niedługo projekt ustawy
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

Partia Razem, wzorem Japonii, Szwecji czy Nowej Zelandii, chce wprowadzić w Polsce 35-godzinny tydzień pracy. Ruszyła kampania informacyjna i zbiórka podpisów popierających projekt. – Polska skróciła dzień pracy do 8 godzin sto lat temu, a przecież od tamtej pory wzrosła wydajność i zmieniły się technologie. Do tego pracownicy, którzy mają więcej czasu na odpoczynek, pracują wydajniej – wyjaśnia poseł Razem Adrian Zandberg.

Partia do końca wakacji złoży w Sejmie projekt ustawy, w którym wnioskować będzie o skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Jak argumentują politycy, pozwoli to na realizację takich społecznie pożytecznych celów jak: zwiększenie czasu, który pracownicy i pracownice mogą spędzać z rodziną czy na rozwoju osobistym, zwiększenie wydajności dzięki dłuższemu czasowi na odpoczynek pomiędzy zmianami, ochrona zdrowia polskich pracowników i pracownic czy nieznaczne zwiększenie liczby miejsc pracy w Polsce.

– Jeśli podpiszecie się pod apelem, będzie nam łatwiej przekonać rządzących, że w Polsce jest wiele osób popierających idee skrócenia czasu pracy – powiedział Bartosz Grucela z zarządu Razem. – Kiedy ja wchodziłem na rynek pracy, pokutowało przekonanie, że wartość człowieka jest zależna od tego, ile pracuje, ile zarabia i ile może sobie za to kupić. Szefowi nie można było powiedzieć „nie”. Wymagano od nas, żeby całe życie było podporządkowane pracy i nie dostawaliśmy nic w zamian: ani dobrej pensji, ani stabilności, ani możliwości rozwoju. Mieliśmy tego dość, dlatego założyliśmy partię Razem – zaznaczył. – Podobnie jak najmłodsze pokolenie wierzymy, że życie poza pracą jest ważniejsze niż zaharowywanie się na śmierć. Że mamy prawo do odpoczynku, do swoich pasji, do czas z bliskimi – podkreślił.

Jak przekonują pomysłodawcy projektu, zmniejszenie wymiaru pracy odbędzie się bez wpływu na miesięczne dochody osób pracujących obecnie w wymiarze 40 i więcej godzin w tygodniu – ich zdaniem zmniejszenie czasu pracy nie powinno mieć wpływu na bezwzględny poziom miesięcznych zarobków pracowników i pracownic w Polsce.

To kolejna próba skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin, jaką podejmuje Razem. W styczniu 2018 r. partia poinformowała, że będzie to jednym z pierwszych projektów, które Partia Razem chciałaby zrealizować po wejściu do Sejmu.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka