• +48 502 21 31 22

Poszukiwanie pracy w czasie pandemii. Rynek pracy specjalistów 2020

Projekt: Rynek pracy, depopulacja, edukacja

Ubiegły rok ze względu na wystąpienie pandemii koronawirusa przyczynił się do wielu trudności na rynku pracy. Odnotowano spadek ofert pracy w odniesieniu do poprzednich lat. Mimo to sytuacja prezentowała się lepiej niż wcześniejsze prognozy.

Rok 2020 ze względu na pandemię był pełen wyzwań dla rynku pracy. Jak wskazuje raport opublikowany przez portal pracuj.pl w porównaniu z rokiem 2019 i 2018 było mniej dostępnych ofert pracy. Pracodawcy umieścili na tym portalu 542 593 ogłoszeń. Mimo spadku aktywności pracodawców, niższa liczba ofert pracy nie była tak zła jak na początku pandemii prognozowali specjaliści ds. rynku pracy i HR. Największy spadek liczby ofert pracy odnotowano w drugim kwartale, kiedy zamieszczono o 22% mniej ogłoszeń niż w pierwszym kwartale i było ich zaledwie 105 198. Natomiast najlepszą sytuację zaobserwowano w trzecim kwartale, kiedy to pracodawcy zamieścili 152 851 ogłoszeń. Rekruterzy i kandydaci przystosowali się do nowych warunków rekrutacji, często w formie zdalnej co tym samym przyczyniło się do wzrostu ofert pracy w lipcu i sierpniu, których w poprzednich latach, w okresie wakacyjnym zwykle było mniej.

Ostatni kwartał 2020 roku i druga fala pandemii oraz kolejne obostrzenia wpłynęły na ponowny spadek ofert pracy, jednakże nadal ich liczba utrzymywała się na wysokim poziomie. Skutkowało to tym iż w pierwszym półroczu 2020 roku pojawiło się 44% ogółu ofert pracy na portalu pracuj.pl, a w drugim półroczu 56%. W 2019 sytuacja była odwrotna, więcej ofert pracy pochodziło pierwszego półrocza.

Jacy specjaliści poszukiwani?

Branże najczęściej prowadzące rekrutacje w 2020 roku to bankowość i finanse- 11% ofert. Nieco mniej ofert pracy- po 9% pochodziło z branży handel i sprzedaż B2C oraz produkcja produktów szybkozbywalnych. Z branży IT i handel B2B odnotowano po 7% ofert pracy. Natomiast z budownictwa i inżynierii- 6%.

Wśród najczęściej rekrutowanych specjalizacji wymienić można handel i sprzedaż, prawie co trzecie ogłoszenie pochodziło z tej branży. W przypadku obsługi klienta na portalu znalazło się 18% ofert pracy z tej branży, co w porównaniu do 2019 roku oznacza spadek o 3%. Wśród często rekrutowanych specjalizacji wyróżnić można również IT (14% ofert pracy) oraz inżynierie (10% ofert pracy), które odnotowały spadek o 1% r/r.

Największy wzrost liczby ofert pracy dotyczył specjalistów ds. nieruchomości, produkcji oraz handlu i sprzedaży, natomiast spadek dotyczył specjalistów z zakresu HR, turystyki, prawa i obsługi klienta.

Z województwa mazowieckiego pochodziło ponad 20% ogłoszeń, jednak w tym województwie zanotowano również największy spadek liczby ogłoszeń w porównaniu z rokiem 2019 - o 4%. Następne w kolejności znalazły się województwa: dolnośląskie (10%), wielkopolskie, śląskie i małopolskie (po 9%).

W okresie kwiecień-czerwiec największym zainteresowaniem użytkowników cieszyły się takie kategorie jak administracja biurowa, internet/e-commerce, reklama, call center, a także programowanie i transport.

Mimo że prognozy ekonomistów z okresu pierwszego lockdownu nie były optymistyczne i przewidywały nawet dwucyfrowe bezrobocie, to stopa bezrobocia od czerwca 2020 roku utrzymywała się na stałym poziomie 6,1% by w grudniu 2020 roku wzrosnąć do 6,2%

fot. Freepik.com

/źródło: pracuj.pl, oprac. d/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka