• +48 502 21 31 22

Nastroje przedsiębiorców najgorsze od początku roku

Negatywne oceny dotyczą inwestycji, wartości sprzedaży, nowych zamówień i mocy produkcyjnych.

Nastroje przedsiębiorców najgorsze od początku roku

Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego po raz drugi w tym roku znalazł się poniżej poziomu neutralnego wynoszącego 100 pkt. W lipcu spadł o 2,7 pkt. do poziomu 96,8 pkt., osiągając najniższą wartość od stycznia. O pogorszeniu nastrojów wśród przedsiębiorców zadecydowały – podobnie jak w czerwcu – negatywne oceny przedsiębiorców dotyczące inwestycji, wartości sprzedaży, nowych zamówień i mocy produkcyjnych.

Jak podkreśla dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z PIE, lipcowy odczyt MIK potwierdza większość tendencji zarysowujących się w poprzednich miesiącach. – Niepokoją negatywne odczyty dotyczące wartości sprzedaży, nowych zamówień, mocy produkcyjnych oraz inwestycji. Negatywna ocena wskaźników wartości sprzedaży i nowych zamówień ma swoje źródło m.in. w spadku dynamiki cen, zwłaszcza żywności w Polsce, redukcji wydatków konsumenckich tuż przed wakacjami oraz słabnącym popycie ze strony zagranicznych odbiorców towarów i usług – tłumaczy ekspertka.

W lipcowym odczycie MIK, podobnie jak miesiąc temu, wartości trzech z siedmiu komponentów znajdują się powyżej poziomu neutralnego – chodzi o zatrudnienie, wynagrodzenie i płynność finansową. Wzrosła jednak tylko wartość dla wynagrodzenia (117,1 pkt., wzrost o 3,4 pkt. mdm). Spadły wartości wskaźników zatrudnienia (101,1 pkt., spadek o 3,0 pkt.) i płynności finansowej (121,7 pkt., spadek o 5,0 pkt.). Zdaniem analityków mimo rosnących kosztów zatrudnienia przedsiębiorstwa mają stosunkowo dobrą płynność finansową i chcą utrzymywać poziom zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.

Poniżej poziomu neutralnego znajdują się: moce produkcyjne (96,0 pkt., spadek o 1,5 pkt.), wartość sprzedaży (86,8 pkt, spadek o 0,5 pkt.), nowe zamówienia (85,9 pkt., spadek o 3,7 pkt.) oraz inwestycje (68,7 pkt., wzrost o 2,6 pkt.). – Spadki wskaźników wartości sprzedaży i nowych zamówień przełożyły się na większy udział firm ze zbyt dużymi mocami produkcyjnymi w porównaniu z deklarującymi zbyt małe moce. Skutkiem sześciomiesięcznego utrzymywania się tej sytuacji jest powstrzymywanie się firm przed inwestowaniem, mimo iż mają one dobrą płynność finansową. Ponad 40% przedsiębiorstw nie inwestowało w ostatnich trzech miesiącach, głównie z powodu braku takiej potrzeby, a 19% z powodu braku środków finansowych – wyjaśnia dr Urszula Kłosiewicz-Górecka.

Pozytywne nastroje przeważają w dużych (103,9 pkt) i średnich (101,0 pkt) firmach, mimo że wartość odczytu spadła odpowiednio o 1,9 pkt. i 1 pkt. W małych przedsiębiorstwach, mimo wzrostu wskaźnika o 4,5 pkt., nadal przeważają negatywne nastroje (97,4 pkt.). Natomiast mikrofirmy odnotowały spadek o 3,3 pkt., do poziomu 91,7 pkt.

Główną barierą utrudniającą działalność firmom ciągle były koszty pracownicze, na które wskazało 70% (wzrost o 1 p.p.). Kolejne były: rosnące ceny energii (60%, wzrost o 3 p.p.), niepewność sytuacji gospodarczej (57%, wzrost o 1 p.p.), niedostępność pracowników (48%, spadek o 2 p.p.), zatory płatnicze (44%, spadek 2 p.p.), rosnące koszty finansowania (31%, wzrost o 4 p.p.) i niedostępność produktów (20%, wzrost o 1 p.p.).

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka