• +48 502 21 31 22

Połowa kasjerów za utrzymaniem ograniczenia handlu w niedziele

Prawie 70% kasjerów byłoby w stanie pracować w każdą niedzielę, ale za podwójne wynagrodzenie.

Połowa kasjerów za utrzymaniem ograniczenia handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od początku marca 2018 r. Zaczęto wtedy stopniowo wprowadzać ograniczenia. Początkowo dotyczyły one tylko części niedziel, teraz sklepy mogą pracować zaledwie w kilka takich dni w roku. W każdą niedzielę mogą być otwarte jedynie małe placówki, ale za kasą musi stać właściciel. Teraz pojawił się projekt autorstwa posłów Polski 2050, który zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

Co kasjerzy sklepów wielkopowierzchniowych myślą na temat całkowitego zniesienia ograniczenia handlu w niedziele? Jak wynika z sondażu, 45% z nich uważa, że ograniczenie handlu w niedziele powinno być całkowicie zniesione. Z kolei 50% jest przeciwnego zdania, a 5% ankietowanych nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii. Badanie zostało przeprowadzone przez UCE Research dla portalu Onet. – Dla mnie powyższe wyniki nie są zaskoczeniem. W sondażach, z którymi się wcześniej zetknąłem, standardowo większa grupa osób wspiera ograniczenie handlu w niedziele, niż dąży do liberalizacji przepisów. Podane wielkości też nie odstają od prezentowanych wcześniej, choć w tym przypadku mamy do czynienia tylko z opiniami kasjerów – komentuje Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.

Jak stwierdza dr Maria Andrzej Faliński, były wieloletni dyrektor generalny POHiD-u, te wyniki pokazują strukturę polityki wynagradzania w poszczególnych sieciach handlowych. Pracownicy, którzy otrzymują atrakcyjne płace, uważają, że nie muszą dorabiać w niedziele, zakładając, że w te dni otrzymaliby wyższą stawkę od standardowej. Zdaniem eksperta część kasjerów ma na tyle dobre warunki zatrudnienia, że zmiana obowiązujących przepisów nie jest dla nich konieczna. Spora grupa osób chce też mieć dodatkowy dzień dla siebie lub rodziny. Tylko dla niektórych znaczenie mogą mieć kwestie światopoglądowe i prawdopodobnie nie jest ich zbyt wielu.

Zapytano też kasjerów o to, czy za podwójne wynagrodzenie byliby w stanie pracować w każdą niedzielę. 69% ankietowanych odpowiedziało twierdząco, 26% – przecząco, a 5% respondentów nie potrafiło się określić. – Wiadomo, że wynagrodzenia w handlu nie należą do najwyższych. Na pewno pracownicy bacznie przyglądają się siatce płac i zachodzącym w niej zmianom. Podstawowym celem każdej pracy, również kasjerów, jest uzyskanie odpowiedniej pensji. Natomiast dla wielu osób wartością samą sobie jest to, że w chwili obecnej nie pracują w niedziele, z wyłączeniem tych kilku handlowych w ciągu roku – zaznacza z kolei Maciej Ptaszyński. Jednak w jego ocenie scenariusz wprowadzenia podwójnego wynagrodzenia za pracę w niedziele nie jest realny. – Dla większości sklepów spowoduje on bardzo duże dociążenie budżetu. Płace stanowią jeden z najwyższych lub najwyższy element struktury kosztów w każdym przedsiębiorstwie. W związku z tym każde zwiększanie tego elementu może się bardzo odbić na rentowności firm. Przy tym nie wydaje się, żeby obroty, które pojawiłyby się w wyniku uwolnienia niedziel, miałyby zrekompensować wzrost kosztów – analizuje prezes PIH.

46% Polaków opowiada się za przywróceniem handlu we wszystkie niedziele, z kolei 44% rodaków jest temu przeciwnych. Czytaj więcej: Zakaz handlu w niedziele może zostać cofnięty

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka