• +48 502 21 31 22

Wzrost PKB wyższy niż przewidywano

Jak zauważają eksperci, PKB rośnie mimo bardzo słabego przemysłu i dopiero przyspieszającej konsumpcji.

Wzrost PKB wyższy niż przewidywano

Według szybkiego szacunku GUS PKB Polski niewyrównany sezonowo w pierwszym kwartale tego roku zwiększył się realnie o 1,9% rok do roku wobec spadku o 0,4% w analogicznym okresie 2023 r.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że wzrost PKB jest nieco wyższy niż przewidywał rynkowy konsensus, czyli 1,8%. – Wyższy także niż zakładały nasze prognozy (1,5%). PKB rośnie mimo bardzo słabego przemysłu i dopiero przyspieszającej konsumpcji. Prawdopodobnie dzieje się tak za sprawą dodatniego salda wymiany handlowej – trzy pierwsze miesiące 2024 r. były na plusie. Ten czynnik w najbliższych kwartałach prawdopodobnie już przestanie mieć pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy. Saldo wymiany handlowej znajduje się na linii opadającej – komentuje ekspert. Dodaje, że może jednak zrealizować się optymistyczny scenariusz zakładający, że inwestycje są w lepszej kondycji niż oczekiwano. – To dzięki pieniądzom z KPO, które zasiliły państwową kasę oraz inwestycje już realizowane wcześniej w ramach środków z PFR. Co za tym idzie, nie powinno być dużego opóźnienia z wydatkowaniem otrzymanych unijnych funduszy. Na razie jednak są to tylko nasze domysły. GUS wraz z szybkim szacunkiem nie publikuje szczegółowych danych o strukturze PKB. Przyjdzie nam zatem cierpliwe poczekać dwa tygodnie, kiedy pojawi się więcej danych o rozwoju gospodarczym. Nasz scenariusz wzrostu gospodarczego w okolicach 2,5% w tym roku nie wydaje się zagrożony – podsumowuje Mariusz Zielonka.

Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że aktywność gospodarcza będzie dalej przyśpieszać w drugim kwartale. – Spodziewamy się wyników zbliżonych do 2,9%. Wzrost PKB będzie bazować jednak wyłącznie na konsumpcji. Wraz ze spadkiem inflacji rośnie wartość dochodów gospodarstw domowych, co prędzej czy później znajdzie odzwierciedlenie w większych zakupach. Na tym tle zdecydowanie słabiej wyglądać będzie aktywność inwestycyjna – zarówno aktywność w budownictwie oraz produkcja dóbr inwestycyjnych sugerują niewielki wzrost – oceniają ekonomiści. Według nich druga połowa roku przyniesie raczej stabilizację tempa wzrostu PKB. – W czwartym kwartale prawdopodobnie zobaczymy pierwsze większe impulsy związane z realizacją KPO, jednak będzie to za mało, aby znacząco zmienić obraz w 2024 r. Kulminacja realizacji projektów nastąpi w latach 2025-2026 – wskazuje PIE.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka