• +48 502 21 31 22

Do czego pracownicy wykorzystują firmowy komputer?

Spośród osób, które pracują na prywatnym komputerze, 64% deklaruje, że to ich własny wybór wynikający z preferencji sprzętowych lub ze specyfiki pracy.

Do czego pracownicy wykorzystują firmowy komputer?

Niewiele ponad połowa Polaków pracuje na komputerze zapewnionym przez pracodawcę, a 1/3 w ogóle nie używa w pracy komputera – wynika z badania No Fluff Jobs. Zdaniem 1/3 respondentów korzystanie z prywatnego sprzętu w pracy powinno być zakazane, tyle samo pytanych chciałoby kar za używanie służbowego sprzętu do celów prywatnych.

Zgodnie z polskim prawem pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom sprzętu niezbędnego do pracy sprzętu. Z przepisem tym zgadza się 92% pytanych. Na komputerze udostępnionym przez firmę pracuje 56% badanych. Wśród przedstawicieli pokolenia Z 44% korzysta z firmowego sprzętu, a w grupie osób w wieku od 25 do 34 lat jest to 63%. 9% ma do dyspozycji komputer młodszy niż rok, a 40% używa sprzętu, który ma od roku do trzech lat. Komputera w pracy nie używa 32% pytanych Polaków.

Spośród osób, które pracują na prywatnym komputerze, 64% deklaruje, że to ich własny wybór wynikający z preferencji sprzętowych lub ze specyfiki pracy. Natomiast 31% ankietowanych zostało do tego zmuszonych, ponieważ pracodawca nie udostępnił im komputera do pracy. Zdaniem 70% wszystkich badanych za naprawy prywatnego sprzętu wykorzystywanego do pracy powinien płacić pracodawca. 1/3 uważa również, że korzystanie z prywatnego sprzętu w pracy powinno być zabronione, a tyle samo jest zdania, że powinny być przewidziane kary za używanie komputera służbowego do prywatnych celów.

Część respondentów używa służbowego komputera do prywatnych spraw. 55% ogląda filmy na YouTube, przegląda Instagrama lub TikToka, 40% szuka innego pracy, 29% w trakcie pracy ogląda na służbowym sprzęcie seriale lub filmy pełnometrażowe, 27% gra w gry, a 13% ogląda filmy pornograficzne.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka