• +48 502 21 31 22

Powstało mniej nowych firm niż rok temu

Wzrost liczby rejestracji zaobserwowano tylko w usługach i w pozostałych sekcjach.

Powstało mniej nowych firm niż rok temu

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w pierwszym kwartale 2024 r. wyniosło 8147,38 zł, co oznacza wzrost o 14,4% w ciągu roku – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu kwartał do kwartału płace poszły w górę o 8,1%. Informacje te dotycząc tylko firm, w których liczba pracujących przekracza dziewięć osób.

Ponadto podczas trzech miesięcy tego roku odnotowano 92 031 rejestracji przedsiębiorstw, czyli o 4,4% mniej w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Było także 100 upadłości, o 18% mniej rok do roku. Największy spadek liczby rejestracji nastąpił w sekcjach: informacja i komunikacja (o 21,3%) oraz przemysł (o 8,4%). Wzrost liczby rejestracji zaobserwowano tylko w usługach (o 2,1%) oraz w pozostałych sekcjach (o 2,4%).

W większości wyróżnionych form prawnych w pierwszym kwartale 2024 r. nastąpił spadek rejestracji, w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą o 6,5%, a w oddziałach zagranicznych przedsiębiorstw – o 41,8%. Wzrost liczby rejestracji zanotowano dla spółek partnerskich (o 23,1%), spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (o 8,7%) oraz spółek jawnych (o 7,2%).

– Polakom zostaje z miesiąca na miesiąc coraz więcej pieniędzy w kieszeni i ten stan utrzyma się co najmniej przez najbliższy rok. Dynamika realnych płac będzie się zmniejszać w najbliższych miesiącach, a to za sprawą rosnącego wskaźnika inflacji. Nadal jednak pracownicy będą wywierać presję na pracodawcach o wyższe podwyżki. Szczególnie, że za rogiem czyha już druga podwyżka płacy minimalnej – podkreślił Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. Najnowsze wyniki indeksu Lewiatana wprost pokazują, że presja płacowa na pracodawcach jest wciąż silna – 92% przebadanych firm odczuwa presję płacową, a blisko 40% uważa, że jest ona coraz wyższa.

Czytaj także: Płaca minimalna pójdzie w górę tylko raz

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka