• +48 502 21 31 22

Europejski Kongres Gospodarczy. "Polska powraca jako lider Europy"

Ursula von der Leyen podkreśliła, że Katowice są miastem, które "symbolizuje tak wiele z teraźniejszości i przeszłości Polski".

Europejski Kongres Gospodarczy. "Polska powraca jako lider Europy"

W dniach 7-9 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywa się 16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Otwarcie uświetnili swoją obecnością: Ursula von der Leyen – kandydatka EPL na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz Donald Tusk – prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej. Sesja inauguracyjna była okazją do podsumowania bilansu 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. – Ostatnie lata były trudne, ale dzisiaj Polska powraca. Nie chodzi tylko o powrót do zasad. Polska powraca także jako lider Europy, napędza gospodarkę i zwraca uwagę na różne zagrożenia – podkreśliła Ursula von der Leyen.

Także inni goście zwrócili udział na znaczenie Polski dla Unii Europejskiej, a także UE dla Polski. – Korzyści z naszej obecności w Unii Europejskiej są oczywiste. Świętujemy, ale nie czas na beztroskę. Stoimy wobec nowych wyzwań wymagających energii i współpracy. Stąd hasło tegorocznego kongresu "Transformacja dla przyszłości". Musimy się zmieniać, aby kolejne 20 lat obecności Polski w UE było jeszcze lepsze – powiedział otwierający wydarzenie Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator EEC.

Wśród gości nie zabrakło Jerzego Buzka – posła do Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezesa Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczącego Rady Programowej EEC. – 74 lata temu powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Zapewne nieprzypadkowo w 20-lecie naszej obecności w UE spotykamy się w regionie, który budował się na węglu i stali. Europa zjednoczyła się. Oddychamy dwoma płucami. To dowód, że trzeba mieć odważne i daleko idące marzenia, a mamy przed sobą trudny czas – zauważył.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że Katowice są miastem, które "symbolizuje tak wiele z teraźniejszości i przeszłości Polski". – Stoimy na terenie jednej z najstarszej kopalni węgla w Katowicach. Kiedyś była ośrodkiem gospodarczym i społecznym, który tworzył miejsca pracy. Kiedy kopalnie zostały zamknięte, cały region ucierpiał i musiał zainwestować w nową przyszłość. Dzisiaj jest znowu tętniącym życiem ośrodkiem gospodarczym. Od regionu, w którym dominowały kopalnie, przeszliśmy do miejsca, w którym organizujemy konferencje klimatyczne i takie kongresy, jak ten – wskazała. Zaznaczyła także, że cała Polska, Europa i świat przekonuje się teraz, że jesteśmy gotowi walczyć o wolność i demokrację. Przypomniała jednak, że po drugiej stronie granicy z Ukrainą widzimy teraz, jak wyglądałaby nasza przyszłość, gdybyśmy nie zadziałali w odpowiedni sposób. Wskazywała, że Polska zagrożenie Rosją zna lepiej od innych krajów i że już wcześniej Europa powinna była wsłuchać się w głos naszego kraju.

– Polska jest dzisiaj liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy – począwszy od bezpieczeństwa, a skończywszy na podejściu do instytucji i procedur europejskich. Nigdy w historii Unii Europejskiej główne siły polityczne, instytucje, liderzy polityczni nie byli tak jednomyślni, jeśli chodzi o priorytety, o to, co najważniejsze, o to, co trzeba zrobić w Europie, w Polsce, w każdym innym kraju tu i teraz, bez chwili wahania – dodał Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, który wskazywał na potrzebę ochrony granic Unii Europejskiej. – Chciałbym, żeby z Polski popłynęły jeszcze mocniej i wyraźniej te słowa: dzisiaj to wrogie Europie państwa i reżimy, ręka w ręka, czy to jest Mińsk, Moskwa czy Iran, wspólnie organizują hybrydową agresję wykorzystując nieszczęście ludzi, wykorzystując słabość naszej granicy. Przedsiębiorcy muszą czuć się bezpiecznie. UE jest od wspierania swoich firm i nie może być ciężarem. Jako Europejczycy nie możemy być ofiarami nierównych warunków konkurencji – powiedział premier.

Czysta dostępna energia, finansowanie transformacji gospodarki, wsparcie innowacji i czempionów – to rekomendacje wielkiego biznesu dla europejskiej gospodarki, które wybrzmiały podczas sesji inauguracyjnej. Zdaniem Rafała Brzoski, założyciela i CEO InPostu, gospodarka wymaga wspierania firm podejmujących odważne decyzje o inwestowaniu w wynalazki i innowacje. – A chodzi także o inwestycje na nowych rynkach. Historie najlepszych europejskich marek to rozsądne inwestowanie w liderów innowacji. Państwo nie zostawia swoich czempionów – podkreślił. Jak wskazał, takie wsparcie jest warunkiem komercjalizowania innowacji na własnym rynku i zapobiegania "wypływowi kapitału".

Czytaj także: O polityce migracyjnej i energii atomowej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

fot. EEC
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka