• +48 502 21 31 22

Jakie zawody cieszą się największym poważaniem wśród Polaków?

Najmniej pozytywnych uczuć budzą zawody związane z polityką i influencerstwem, a także policjanci.

Jakie zawody cieszą się największym poważaniem wśród Polaków?

Zdaniem większości Polaków politycy zarabiają za dużo, a zawód ten ten budzi negatywne skojarzenia. Najwięcej sympatii budzą zawody medyczne, które jednocześnie zajmują wysokie miejsca na liście profesji uznawanych za zbyt nisko opłacane.

Politycy i influencerzy cieszą się najmniejszym poważaniem wśród Polaków – wynika z raportu „Ranking zawodów 2024. Jak Polki i Polacy oceniają wybrane profesje?” No Fluff Jobs. 86% respondentów uważa, że politycy zarabiają za dużo, w przypadku influencerów takiego zdania jest 69%. Kolejnymi najbardziej przepłacanymi zawodami według Polaków są prawnicy (54%) i sportowcy (45%). Za to odpowiednio wynagradzane zdaniem ankietowanych są przede wszystkim osoby zajmujące się księgowością (60%), przedstawicielstwem handlowym (56%) i programowaniem (52%). – Programiści i programistki IT, jak i reszta zawodów zajmujących się technologią, to osoby wykonujące często niewidzialną pracę, która niezwykle ułatwia nam życie. To dzięki pracy zespołów IT w trakcie pandemii udało nam się sprawnie przenieść codzienność do świata wirtualnego. To im w dużej mierze zawdzięczamy m.in. łatwy dostęp do konsultacji lekarskich online, szybki obieg dokumentacji medycznej, płatności internetowe czy możliwość załatwiania urzędowych spraw przez Internet, bez stania w kolejkach. Znaczenie społeczne pracy w programowaniu, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, jest nieocenione i będzie rosnąć w miarę dalszego rozwoju technologii – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. Natomiast za mało w ocenie pytanych zarabiają pielęgniarze i pielęgniarki (65%), rolnicy (59%) i nauczyciele (54%).

Również politycy (39%) i influencerzy (61%) nie cieszą się zdaniem Polaków wysokim znaczeniem społecznym. Inne zdanie ankietowany mają na temat lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek (75%) i nauczycieli (54%). Również z profesjami medycznymi Polacy najbardziej sympatyzują. Zawód pielęgniarki budzi pozytywne skojarzenia u 71% respondentów badanych, a lekarza – u 66%. Dużą sympatią cieszą się też rolnicy (63%). Z kolei najmniej miłych uczuć budzą zawody związane z polityką (70%) oraz influencerstwem (54%), a także policjanci (22%).

Zapytano też Polaków, która płeć ich zdaniem dominuje w różnych zawodach. 88% ankietowanych postrzega zawód lekarski jako neutralny płciowo, a 67% – profesję nauczycielską. Za najbardziej męski zawód najwięcej osób uznało rolnika (52%), policjanta (46%) oraz programistę (39%), a za zawody kobiece uważa się przede wszystkim pielęgniarkę (48%), księgową (35%) i nauczycielkę (26%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka