• +48 502 21 31 22

Pokolenie 50+ uratuje rynek pracy?

Otwartość pracowników na utrzymanie aktywności zawodowej nawet na emeryturze wynika nie tylko z potrzeb finansowych, ale także z chęci pozostania częścią społeczeństwa.

Pokolenie 50+ uratuje rynek pracy?

Według prognoz liczba mieszkańców Polski skurczy się w ciągu najbliższych 25 lat o 5 mln, a do 2080 r. – o kolejne 5 mln. W obliczu wyzwań demograficznych znaczącą siłą dla rynku pracy będą osoby powyżej 50. roku życia. Główny Urząd Statystyczny podaje, że już dziś co czwarta osoba w wieku produkcyjnym przekroczyła ten wiek, a liczba aktywnych na rynku pracy 50-latków stale rośnie i do 2030 r. może stanowić 1/3 aktywnych zawodowo.

– Pomimo tego, że firmy coraz częściej zauważają potrzebę budowania wielopokoleniowych zespołów, na rynku pracy wciąż panują fałszywe przekonania na temat silversów. To pracownicy w wieku 50+, którzy powoli zbliżają się do wieku emerytalnego, ale zanim zdecydują się na zakończenie aktywności zawodowej, przepracują jeszcze nawet kilkanaście lat. Najczęściej posiadają ogromne doświadczenie, wiedzę i chęci, by nimi się dzielić z młodszymi pokoleniami – podkreśla Piotr Chwiedziewicz z OLX Praca.

Co trzeci ankietowany w badaniu przygotowanym przez Minds & Roses na zlecenie OLX Praca uważa, że silversi oczekują wyższych zarobków i niechętnie poszerzają zakres swoich obowiązków. Panuje też przekonanie, że trudniej się dopasowują do zespołu i nie budują relacji z innymi pracownikami, a do tego mają problemy z nadążaniem za postępem technologicznym, tempem uczenia się i znajomością języków obcych oraz związane z wiekiem ograniczenia fizyczne.

Mimo to dla 70% pytanych pracownicy 50+ pozostają ważni i potrzebni na rynku pracy. 40% respondentów twierdzi, że znalezienie pracy przez te osoby nie powinno stanowić większego wyzwania, a 54% wskazuje na duże miasta jako lokalizacje, w których o zatrudnienie Silversom jest najłatwiej. W praktyce natomiast jest inaczej, co pokazały wyniki badania "Ageizm w Polsce" Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego 9 na 10 aplikacji starszych pracowników pozostaje bez odpowiedzi, ponadto poszukują oni pracy średnio o pół roku dłużej od młodszych pokoleń, a w takich miastach jak Warszawa są zapraszani na rozmowy o pracę nawet cztery razy rzadziej.

Na pytanie o chęci do pracy 3/4 pracowników 50+ stwierdziło, że doceniają swoją pracę, która jest dla nich dużą wartością i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z młodszymi kolegami (71%). – W dobie poszukiwania inkluzowności na rynku pracy, respektowania i akceptowania odmienności oraz tworzenia wielu rozwiązań systemowych temu sprzyjających zdaje się że nadal zapomina się o tej niezwykle licznej grupie pracowników. Już wkrótce konieczne będzie znacznie bardziej poważne podejście do potrzeb i oczekiwań silversów, którzy – jeśli tylko zechcą – pozostaną aktywni zawodowo nawet po przejściu na emeryturę i pomogą uratować nas przed szeregiem niechybnie zbliżających się kłopotów, takich jak choćby widoczne już teraz w wielu branżach luki kompetencyjne czy problemy ze znalezieniem rąk do pracy – wskazuje Piotr Chwiedziewicz.

Otwartość pracowników na utrzymanie aktywności zawodowej nawet na emeryturze wynika nie tylko z potrzeb finansowych, ale także z chęci pozostania częścią społeczności. – Wystarczy wyzbyć się stereotypowego myślenia. Pracownicy z pokolenia 50+ stanowią ogromny potencjał dla każdej organizacji, są nie tylko doświadczonymi ekspertami, ale także doceniają stabilne zatrudnienie i są lojalni wobec pracodawcy. Firmy sporo inwestują w kampanie rekrutacyjne skierowane do młodych, wchodzących na rynek pracy, jednak nie wkładają energii w wykorzystanie potencjału i atrakcyjności silversów. Pora to zmienić – podsumowuje ekspert.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka