• +48 502 21 31 22

Rośnie liczba ofert pracy w Polsce

W większości dużych branż wybór nowych ofert pracy w styczniu był większy niż na starcie zeszłego roku.

Rośnie liczba ofert pracy w Polsce

W styczniu nastąpiło odbicie, jeśli chodzi o liczbę ofert pracy na portalach rekrutacyjnych w Polsce – było ich o ponad jedną trzecią więcej niż w grudniu 2023 r. Wzrost liczby ogłoszeń widać w każdej z dużych branż.

W styczniu na 50 największych portalach rekrutacyjnych pojawiło się prawie 245 tys. nowych ofert pracy – to o 64,3 tys. więcej niż w grudniu zeszłego roku. Dane w tym zakresie przedstawiają w swoim raporcie firmy Grant Thornton i Element. Początek tego roku przyniósł więc wyraźne przełamanie spadkowego trendu, który był widoczny od września 2023 r., gdy z miesiąca na miesiąc liczba ogłoszeń spada.

W porównaniu z grudniem wzrost liczby ogłoszeń widać w każdej z dużych branż, w tym szczególnie w produkcji (o 53%) oraz w inżynierii i budownictwie, gdzie ruszają przygotowania do sezonu. W większości dużych branż wybór nowych ofert pracy w styczniu był nawet większy niż na starcie zeszłego roku. Mimo to łączna liczba ogłoszeń nadal była mniejsza niż wtedy – o niecałe 8%. Na ten ogólny wynik wpłynęła sytuacja w branży IT, gdzie w styczniu ogłoszeń o pracy było o ponad jedną trzecią mniej niż rok wcześniej, choć prawie o jedną piątą więcej niż w grudniu zeszłego roku.

Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland, podkreśla, że choć styczniowa poprawa to optymistyczny sygnał, jest za wcześnie, by ocenić, czy była to jednorazowa korekta, czy też zapoczątkowanie nowego, zwyżkowego trendu na rynku pracy. – Wiele realizowanych procesów wynikało nie z chęci rozbudowy zespołów, lecz z konieczności wypełnienia wakatów powstałych wskutek rotacji pracowników. Widać zatem, że pracodawcy wciąż przyjmują bardzo ostrożną postawę, czekając na rozwój sytuacji – ocenia ekspertka.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka