• +48 502 21 31 22

Czego najbardziej potrzebuje polska gospodarka? EEC Trends 2024

Podczas wydarzenia sformułowano ważne rekomendacje pod adresem nowego rządu. Rozmawiano także o OZE i sztucznej inteligencji.

Czego najbardziej potrzebuje polska gospodarka? EEC Trends 2024

8 lutego miało miejsce wydarzenie pod nazwą EEC Trends, czyli dyskusja będąca wstępem do największego spotkania biznesowego Europy Centralnej – Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W jej ramach miało miejsce 11 debat z udziałem niemal setki prelegentów i ponad 1100 uczestników.

Sesja inaugurująca pt. „Gospodarka od nowa. Rekomendacje dla rządzących” objęła siedem obszarów ważnych dla gospodarki i związanych z jej bezpośrednim otoczeniem. Sformułowano ważne rekomendacje pod adresem nowego rządu. Jako jeden z kluczowych problemów uznano zbyt niską stopa inwestycji, co oznacza dla Polski opóźnienia w rozwoju. Zdaniem ekspertów państwo w gospodarce powinno ustalać czytelne reguły, zapewniać bezpieczeństwo i dbać o równy dostęp firm do infrastruktury lub podejmować się zadań, którym prywatny biznes nie podoła, a które są ważne dla osiągania przewag konkurencyjnych całej gospodarki.

Poruszono także kwestię wyzwań związanych z powstrzymywaniem kryzysu klimatycznego i zrównoważoną gospodarką. – Transformacja dotyczy całej gospodarki, nie tylko sektora energii. Redukcja wykorzystania surowców i innych zasobów to kluczowe zadanie i obszar naszej działalności. Tworząc regulacje wpływające na gospodarkę, musimy widzieć złożone kontekst i skutki. Recykling jest niezwykle ważny w obliczu przechodzenia na gospodarkę obiegu zamkniętego – podkreślił Reinier Schlatmann, CEO w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w firmie DS. Smith. Dyskutujący doszli do wnioski, że w kraju brakuje źródeł zielonej energii, by firmy mogły redukować swój ślad węglowy, a stan sieci elektroenergetycznej to podstawowy hamulec zielonej transformacji w Polsce.

Na najbliższe miesiące przedstawiciele biznesu patrzą z większym optymizmem i nadzieją. Jak podkreślają, atmosfera do prowadzenia działalności w Polsce się zmienia, jednak wiele jest jeszcze do zrobienia. – Jest więcej optymizmu, że władza, rząd, samorząd zaczną ponownie traktować biznes jak przyjaciela, nie wroga. Jest także nadzieja, że zmniejszy się liczba otwartych frontów walki – zarówno w Polsce, jak i z naszymi sąsiadami – powiedział podczas sesji "Prawo, biznes, gospodarka" Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu. Rzecznik MŚP Adam Abramowicz podkreślił, że przedsiębiorcy bardzo poważnie potraktowali wszystkie wyborcze obietnice. – Oczywiście, zmiany wymagają czasu i nie można ich wprowadzić od ręki, ale musimy mieć świadomość, że cierpliwość też będzie się w pewnym momencie kończyć. Stąd mój apel o przyspieszenie prac nad zmianami, które nie będą utrudniały prowadzenia działalności gospodarczej – zaznaczył.

W ramach EEC Trend odbyła się również debata „Energia, transformacja, bezpieczeństwo”. – Nas po prostu dzisiaj nie stać na nieinwestowanie w transformację energetyczną. To nie jest kwestia, czy inwestować, tylko jak to robić, bo biznes już od dawna wie, że konkurencyjna gospodarka bez transformacji energetycznej, bez oparcia jej o OZE i dużych inwestycji w tym obszarze jest po prostu niemożliwa – skomentował Michał Wypychewicz, prezes ZPU.

Odświeżoną formułą w programie EEC Trends były debaty EEC Talks, czyli krótkie rozmowy z ekspertami w danej dziedzinie, które stanowić będą ważny element majowego kongresu. W jednej z dyskusji udział wzięła Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, prorektor ds. współpracy z zagranicą i ESR Akademii Leona Koźmińskiego, która mówiła o sztucznej inteligencji. – Gwałtowne rozprzestrzenianie się AI i jej rozpowszechnienie jest widoczne zarówno w biznesie, jak i w prywatnym użytku. Ludzie, którzy tworzą technologie sztucznej inteligencji, a następnie prowadzą badania i je wdrażają, potrzebują jasnych i klarownych regulacji, co jest dozwolone, a co nie. Jeżeli firmy myślą, że sztuczna inteligencja jest zabawką, to z całą pewnością już niedługo będą mogły odczuć, zwłaszcza wśród konkurencji, że tak nie jest, a AI jest technologią o charakterze strategicznym – podkreśliła Aleksandra Przegalińska-Skierkowska.

Podczas EEC Trends wyróżniono tych, którzy odnoszą spektakularne sukcesy w biznesie lub poprzez swoje działania zmieniają na lepsze polską gospodarkę. Tytuły WNP Awards trafiły do: Arche, BLIK, Cognor, Danfos Poland, Elemental Holding, EMPiK, Grupy Kruk, prof. Aleksandry Przegalińkiej- Skierkowskiej, TDJ oraz VIVE Textil Recyclin

fot. EEC Trends
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

857_EEC_Trends_1.jpg
492_EEC_Trends_2.jpg
617_EEC_Trends_3.jpg
900_EEC_Trends_4.jpg
121_EEC_Trends_5.jpg
675_EEC_Trends_6.jpg
292_EEC_Trends_7.jpg
719_EEC_Trends_8.jpg
384_EEC_Trends_10.jpg
590_EEC_Trends_9.jpg
187_EEC_Trends_11.jpg
781_EEC_Trends_12.jpg
959_EEC_Trends_13.jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka