• +48 502 21 31 22

0% VAT na pączki. Co dalej z zerową stawką na żywość?

Zerowa stawka VAT na żywność weszła w życie 1 lutego 2022 r.

0% VAT na pączki. Co dalej z zerową stawką na żywość?

W ostatni czwartek przed wielkim postem w kalendarzu chrześcijańskim, czyli w tym roku 8 lutego, obchodzony jest tłusty czwartek. Geneza tego dnia sięga pogaństwa – był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny, a ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw. Zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Ok. XVI w. w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej, choć wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały ukryty mały orzeszek lub migdał, a ten, kto na nie trafił, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem.

Z analizy banku BNP Paribas wynika, że statystyczny Polak zjada w tłusty czwartek 2,5 pączka, co przekłada się na prawie 100 mln pączków i 34 mld kilokalorii w skali całego kraju. Do przygotowania takiej liczby pączków potrzeba w sumie 2,5 tys. ton mąki pszennej, po ok. 500 ton cukru i masła, 1,3 mln litrów mleka i 25 mln sztuk jaj.

Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa Grant Thornton, zwróciła uwagę, że VAT na pączki wynosi obecnie 0%. – Podobnie jak stawka VAT na żywność jest 0%. Ale tylko do końca marca, więc być może to ostatnia szansa na zjedzenie pączka w tłusty czwartek ze stawką 0% – napisała w serwisie X.

Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona ustawą uchwaloną przez Sejm 13 stycznia 2022 r., która weszła w życie od 1 lutego 2022 r. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjne. Miała obowiązywać do końca 2023 r., podpisano jednak rozporządzenie przedłużające to rozwiązanie na kolejne trzy miesiące. Powinna wygasnąć więc z końcem marca 2024 r. Na razie nie wiadomo, czy zostanie ponownie przedłużona.

Wśród produktów z zerową stawką VAT znajdują się: mięso i ryby oraz przetwory z nich, mleko i produkty mleczarskie, jaja, miód naturalny, orzechy, warzywa i owoce oraz ich przetwory, tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne, zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze oraz określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka