• +48 502 21 31 22

Ministerstwa analizują możliwości zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne

Wojciech Konieczny podkreślił, że przez zmiany w Polskim Ładzie doszło do zwiększenia obciążeń przedsiębiorców.

Ministerstwa analizują możliwości zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne

W Ministerstwie Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów prowadzone są analizy dotyczące możliwości i sposobu wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne. – Rozważane są różne możliwości dotyczące uproszczenia zasad naliczania składki, w tym poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania. Przedmiotowe zmiany muszą być powiązane ze zmianami na poziomie prawa podatkowego – przekazał wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Analizowany jest wpływ tych zmian na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia i na budżet państwa. – Jednocześnie trzeba również podkreślić, że w świetle art. 67 konstytucji, który mówi, że zakres i formy ubezpieczenia społecznego określa ustawa, przyjmuje się, że ustawodawca ma dużą swobodę w kształtowaniu sposobu finansowania publicznej opieki zdrowotnej, jednak powinien uwzględniać równomierne rozłożenie ciężarów na wszystkich ubezpieczonych – zaznaczył Wojciech Konieczny.

Dodał, że przez zmiany w Polskim Ładzie doszło do zwiększenia obciążeń przedsiębiorców. – Te pieniądze teoretycznie poprawiałyby zdolność funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Ale w listopadzie 2022 r. dokonano zmian, które zredukowały dopłaty z budżetu państwa do budżetu NFZ, właściwie na około 13 mld zł. Przestano finansować na przykład ratownictwo medyczne czy leki, które miały być bezpłatne, składki zdrowotne mundurowe. Dużo obciążeń przeszło na budżet NFZ – wskazał. Jego zdaniem proste przywrócenie poprzednich form zbierania składki, bez wzmocnienia strony dopłat z budżetu państwa, zaowocowałoby znacznym uszczupleniem ilości pieniędzy, którymi będzie dysponował NFZ, dlatego procedowane są różne sposoby zmiany.

Czytaj także: Lewiatan: Naliczanie składki zdrowotnej jest skrajnie niesprawiedliwe

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka