• +48 502 21 31 22

Nowa strefa przemysłu powstanie w Raciborzu

Dotychczas na terenie Raciborza istniało 14 hektarów objętych specjalnym statusem. Łącznie z nowymi obszarami to ponad 53 hektary dla nowych inwestorów.

Nowa strefa przemysłu powstanie w Raciborzu

W Raciborzu powstanie nowa strefa przemysłu. Pojawi się na terenach do tej pory wykorzystywanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. To wynik współpracy rządu, miasta i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Porozumienie zawarte pomiędzy KSSE i gminą Racibórz pozwala na przekazanie na tereny inwestycyjne blisko 40 hektarów – 36,1 hektarów dotychczas należących do KOWRu i 3,4 hektara należące do miasta – umiejscowionych w Studziennej i Sudole od strony zbiornika przeciwpowodziowego.

– Racibórz do tej pory tak dużego terenu nie miał, nie mógł się pochwalić tak dużymi możliwościami. Trzeba ten teren skonsolidować. Wiemy, że część ma również miasto, które może być elementem tej inwestycji. Musimy go uzbroić, wyposażyć w infrastrukturę, która jest konieczna z punktu widzenia dużej inwestycji. To jest ogromny pierwszy krok do tego, aby w Raciborzu zawitał duży inwestor. Bardzo się z tego cieszę, bo Śląsk częściowo bardzo dynamicznie się rozwija, widzimy północ, w której jest bardzo dużo inwestorów, natomiast strefa ekonomiczna, pan prezes, pan minister myślą również o tej części Śląska i żeby dywersyfikować. Taka jest też nasza logika – nie tylko duże miasta, duże ośrodki, ośrodki aglomeracyjne, myślimy również o mniejszych miejscowościach – podkreślił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Polityk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu razem z wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim spotkają się z dużym zagranicznym inwestorem. – Ale dopóki nie będziemy mieli realnej decyzji, nie możemy o niczym informować. Przejęcie terenu jest w zasadzie procesem równoległym do poszukiwania inwestora. Mam nadzieję, że w niedalekiej przeszłości będziemy mogli przekazać naprawdę dobre informacje – powiedział Waldemar Buda.

Tereny przyszłej strefy przemysłowej położone są w pobliżu Rafako. – Nasze założenia, takie najbardziej długofalowe, obejmują zintegorwanie całości tego terenu w taki sposób, aby stanowił on jeden integralny mechanizm i fukcjonalny system, gdzie zarówno Rafako będzie mogło cześciowo z niego korzystać, jak i inwestorzy będą mogli współpracować w tym zakresie z Rafako czy wykorzystywać te tereny, które spółce nie będą potrzebne – zapowiedział Paweł Jabłoński. Podkreślił także znaczenie Akademii Nauk Stosowanych dla rozwoju nie tylko miasta, ale także strefy ekonomicznej. – To nie jest największa uczelnia na świecie ani w Polsce, ale jeśli spojrzymy, jak to wyglądało 20 lat temu, kiedy jeszcze powstawała, i to, co udało się osiągnąć przez te dwie dekady, rozwój nowych kierunków, cieszyliśmy się wszyscy z otwarcia pielęgniarstwa, to też jest bardzo ważne dla wzrostu zasobów ludzkich, jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Ale właśnie te nowoczesne kierunki jak automatyka i robotyka i nowe kierunki, także potencjalnie np. kierunki zamawiane, które będą tworzone wraz z biznesem albo będą dostosowywane do zakładów, które będą tutaj powstawały. Rozmawiałem kilka dni temu z panem rektorem Strózikiem i jest taka gotowość ze strony uczelni, a równocześnie ze strony rządu jest gotowość do wsparcia uczelni w tym, żeby takie kierunki tworzyć. I myślę, że będziemy stopniowo z tej uczelni tworzyli taki wehikuł do tego, żeby przynajmniej część osób, które rozważają pozostanie w Raciborzu, mogły z tego skorzystać – wskazał Paweł Jabłoński.

Dominik Konieczny, zastępca prezydenta Raciborza, podkreślił, że wraz z powstaniem strefy pojawi się nowa szansa na rozwój Raciborza. – Cieszę się, że w ten sposób powstaną nowe miejsca pracy, że raciborzanie będą mieli możliwość pracy w interesujących zawodach, w zawodach związanych z nowymi technologiami. Mamy nadzieję, że ta strefa będzie miejscem, które będzie przyciągało takich inwestorów, którzy chcą u nas rozwijać nowe technologie i tworzyć wysokospecjalistyczne miejsca pracy – podkreślił Dominik Konieczny.

Prezes KSSE Janusz Michałek wskazał, że wiele razy pojawiały się zapytania z całego świata o tereny w Raciborzu. – Wokół Raciborza i w samym Raciborzu mamy już kilka decyzji o wsparciu – wielkie podziękowania dla tego mechanizmu polskiej strefy inwestycji, gdzie mamy właśnie pięciolecie tej strefy. I w idealnym czasie ogłaszamy tak ważną dla Raciborza i dla województwa śląskiego decyzję o rozszerzeniu i nowych terenach inwestycyjnych – powiedział.

Dotychczas na terenie gminy istniało 14 hektarów objętych specjalnym statusem. Łącznie z nowymi obszarami to ponad 53 hektary dla nowych inwestorów. Do głównych celów powstania strefy przemysłu należą: przyspieszenie rozwoju gospodarczego Raciborza, stworzenie nowych miejsc pracy i przyciągnięcia do miasta nowych inwestycji, szczególnie z obszaru nowych technologii.

fot. Ireneusz Burek
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

648_strefa_przemyslu_(2).JPG
58_strefa_przemyslu_(1).JPG
495_strefa_przemyslu_(4).JPG
106_strefa_przemyslu_(3).JPG
425_strefa_przemyslu_(5).JPG
861_strefa_przemyslu_(6).JPG
379_strefa_przemyslu_(7).JPG

Podobe artykuły

Wyszukiwarka