• +48 502 21 31 22

KSSE nawiązała współpracę z Khalifa Industrial Zone Abu Dhabi

W ZEA działają m.in. polskie przedsiębiorstwa z branży naftowo-gazowej, budowlanej, instalacyjnej, informatycznej, usług geodezyjnych, meblowej, kosmetycznej, sprzętu medycznego, luksusowych jachtów czy opakowań metalowych.

KSSE nawiązała współpracę z Khalifa Industrial Zone Abu Dhabi
PLUSY dla BIZNESU

Artykuł opracowany przez:

PLUSY dla BIZNESU

Platforma Gospodarcza PLUSYdlaBIZNESU - serwis dedykowany dla przedsię...

Firma działa w branżach:
Marketing Reklama Media Wydawnictwa Drukarnie Redakcje, wydawcy, gazety, media
Instytucje Urzędy Stowarzyszenia, kluby i związki

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna nawiązała współpracę z emiracką strefą Khalifa Industrial Zone Abu Dhabi. Podpisanie porozumienia było częścią wizyty gospodarczej delegacji z Abu Dhabi w województwie śląskim.

To kolejna umowa partnerska o współpracy stref ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich z KSSE, która ma wpłynąć na wzmocnienie wymiany handlowej oraz uruchomienie nowych inwestycji polskich i arabskich firm na terenach obu krajów.

– Wymiana handlowa pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Polską rozwija się z roku na rok i stanowi coraz istotniejszy punkt w międzynarodowych relacjach gospodarczych naszego kraju. Proinwestycyjna polityka emirackiego rządu połączona z postawieniem na rozwój nowych technologii sprawia, że Emiraty są w naszym ujęciu wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do inwestycji i lokowania tam biznesu. Zarówno KIZAD, jak i KSSE wciąż dysponują bardzo atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi i jesteśmy przekonani, że podpisane dziś porozumienie to kolejny krok w kierunku rozwoju zarówno polskich, jak i emirackich przedsiębiorstw w naszych krajach. Jesteśmy dumni, że wraz z takim Partnerem, jak KIZAD będziemy mogli rozwijać polską i światową gospodarkę przyszłości – mówi dr Janusz Michałek, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z dwóch – obok Arabii Saudyjskiej – największych partnerów w handlu Polski z krajami Zatoki. Według danych NBP łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na koniec 2020 r. szacowana była na około 264 mln USD. Działają tam m.in. polskie przedsiębiorstwa z branży naftowo-gazowej, budowlanej, instalacyjnej, informatycznej, usług geodezyjnych, meblowej, kosmetycznej, sprzętu medycznego, luksusowych jachtów czy opakowań metalowych.

– Cieszymy się, że możemy być tutaj dzisiaj, by wzmocnić relacje gospodarcze między Abu Dhabi i Polską oraz zbadać możliwości rozwoju w województwie śląskim. Ta wizyta jest częścią naszych wysiłków na rzecz wspierania handlu i inwestycji oraz zaprezentowania przyjaznych biznesowi atutów Abu Dhabi. Stworzyliśmy tam sprzyjające biznesowi środowisko, które charakteryzuje się wyjątkowymi atrybutami komunikacyjnymi i infrastrukturalnymi oraz przedsiębiorczym nastawieniem, dającym inwestorom możliwości rozwinięcia ich działań. W ramach strategii ekonomicznej Abu Dhabi inwestujemy w technologie związane z branżą spożywczą (AgriTech), finansową (FinTech), a także w służbę zdrowia, turystykę oraz technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT). Aktywnie współpracujemy również z największymi graczami przemysłu ciężkiego, aby rozwinąć potencjał sektora produkcyjnego i dotrzymać kroku idei Przemysłu 4.0, który jest jednym ze strategicznych celów gospodarki Abu Dhabi. Dlatego też z niecierpliwością czekamy na rozmowy z naszymi partnerami z województwa śląskiego na temat możliwości rozwoju, w szczególności pod kątem branży logistycznej, przemysłu ciężkiego, medycznej oraz technologii i innowacji – mówi J.E. Rashed Abdulkarim Al Blooshi, podsekretarz Departamentu Rozwoju Gospodarczego Abu Dhabi.

Jak wskazują przedstawiciele KSSE oraz KIZAD, podpisane porozumienie i prowadzone w jego ramach działania pozwolą zachęcić firmy do inwestycji na obszarze obu stref, a tym samym zdynamizować wymianę handlową między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. W początkowej fazie KSSE oraz KIZAD określą priorytetowe sektory handlu oraz bazę firm potencjalnie zainteresowanych rozwojem biznesu na ich terenach. Kolejnym krokiem będzie prowadzenie wspólnych projektów promujących tereny inwestycyjne KSSE oraz KIZAD wśród przedsiębiorców oraz organizacja szkoleń i seminariów. Porozumienie zostało podpisane na okres dwóch lat, z możliwością przedłużenia na kolejne.

fot. Tomasz Żak/UMWS
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka