• +48 502 21 31 22

Rzecznik Praw Pracowniczych. Posłowie Lewicy z projektem ustawy

Rzecznik Praw Pracowniczych będzie w szczególności stał na straży przysługujących osobom wykonującym pracy zależną konstytucyjnych wolności i praw.

Rzecznik Praw Pracowniczych. Posłowie Lewicy z projektem ustawy

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy w sprawie utworzenia organu zajmującego się ochroną wolności i praw pracowników – Rzecznika Praw Pracowniczych. Do jego obowiązków należałoby m.in. opiniowanie przepisów z zakresu prawa pracy.

Projekt ustawy o Rzeczniku Praw Pracowniczych został złożony przez grupę posłów Lewicy. Jak wskazano w uzasadnieniu do proponowanych przepisów, do zadań RPP będzie należała ochrona wolności, praw i interesów osób wykonujących pracę zależną, bez względu na podstawę ich zatrudnienia, w tym w szczególności zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, stosunków administracyjnoprawnych oraz stosunków cywilnoprawnych. Według projektu RPP w szczególności będzie się zajmował m.in. opiniowaniem projektów aktów normatywnych dotyczących wolności, praw i interesów osób wykonujących pracę zależną oraz mających wpływ na warunki jej wykonywania. Będzie miał też prawo do występowania do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę innych przepisów.

– Rzecznik Praw Pracowniczych będzie w szczególności stał na straży przysługujących osobom wykonującym pracy zależną konstytucyjnych wolności i praw. Mowa tu m.in. o wolności zrzeszania się w związkach zawodowych, prawie dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach, wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy, prawie do minimalnego wynagrodzenia za pracę, prawie do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, prawie do wypoczynku, prawie do zabezpieczenia społecznego, a także wolności od dyskryminacji oraz równości kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu – wyjaśniono.

Zgodnie z proponowanymi przepisami Rzecznikiem Praw Pracowniczych może zostać osoba, która jest obywatelem polskim i ukończyła 30 lat. Warunkiem koniecznym jest też ukończenie wyższych studiów prawniczych i uzyskanie tytułu tytuł magistra oraz wyróżnianie się wiedzą dotyczącą praw osób wykonujących pracę zależną i ich ochrony. Kandydat na RPP nie może być też skazany za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Przepisy o RPP mają wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Aktualnie projekt ustawy został skierowany do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz do opinii Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka