• +48 502 21 31 22

Jakie bonusy są najbardziej doceniane w Polsce i w Europie?

Francuzi szczególnie mocno cenią dopłaty do zdrowych posiłków i wsparcie zdrowia psychicznego, a Holendrzy – możliwość pracy zdalnej.

Jakie bonusy są najbardziej doceniane w Polsce i w Europie?

Lista pozapłacowych benefitów znajduje się w coraz większej liczbie ofert pracy. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na przyciągnięcie kandydatów i utrzymanie zadowolenia zespołu. Jednak według raportu Sodexo tylko 40% Polaków jest zadowolonych z dodatkowych świadczeń oferowanych w ich miejscach pracy.

Jakich pozapłacowych benefitów oczekują pracownicy w Polsce? Sprawdziła to platforma Preply. Jak wynika z raportu Enter The Code, najbardziej atrakcyjnym bonusem wynikającym z zatrudnienia jest prywatna opieka medyczna. Możliwość korzystania z usług placówek ochrony zdrowia na preferencyjnych warunkach jest wyjątkowo istotna dla ponad połowy badanych Polek i Polaków. Na drugim miejscu plasują się elastyczne godziny pracy. Możliwość rozpoczęcia wykonywania obowiązków zawodowych o preferowanej godzinie czy zrobienia przerwy w ciągu dnia na poczet prywatnych spraw jest jednym z najcenniejszych benefitów dla 38% ankietowanych. Trzecim najbardziej pożądanym świadczeniem jest dodatkowy płatny urlop. Możliwość wypoczynku bez uszczerbku na wypłacie przez więcej niż ustawowe 26 dni w roku jest szczególnie atrakcyjna dla co trzeciego respondenta.

Na kolejnych miejscach są takie benefity, jak: roczne bonusy w postaci kart upominkowych i bonów, możliwość pracy zdalnej w pełnym wymiarze, zwrot kosztów dojazdu do pracy, polisa ubezpieczeniowa na życie, lekcje języków obcych z native speakerami, zwrot kosztów za telefon i internet wykorzystywany do pracy oraz możliwość wykupienia akcji firmy i stania się jej udziałowcem.

A jak wygląda sytuacja w innych krajach? Według danych Remote najlepiej pod kątem benefitów pracowniczych w Europie wypadają kolejno Luksemburg, Hiszpania i Norwegia, a zaraz za podium znajdują się Niemcy, Francja i Polska. Przykładowo Francuzi szczególnie mocno cenią dopłaty do zdrowych posiłków i wsparcie zdrowia psychicznego, a Holendrzy – możliwość pracy zdalnej. Niemcy z kolei są wyjątkowo mocno zainteresowani elastycznymi godzinami pracy. Bardzo pożądanym benefitem w Islandii jest czterodniowy tydzień pracy. W Luksemburgu popularne są za to kupony na lunch, które można wykorzystać do opłacenia posiłków w trakcie pracy. Powszechnym dodatkiem do pensji jest tam także samochód, który można użytkować zarówno służbowo, jak i prywatnie. Nietypowe wsparcie dojazdów do pracy oferowane jest również w Wielkiej Brytanii – wielu pracodawców zapewnia tu dofinansowanie zakupu roweru i potrzebnych akcesoriów.

Najdłuższy urlop macierzyński w Europie mogą otrzymać mieszkanki Wielkiej Brytanii, z kolei na najwięcej dni wolnych mogą liczyć ojcowie z Finlandii. Pod kątem zwolnień chorobowych przoduje za to Holandia – w tym kraju pracownicy mogą być nieobecni nawet przez okres 104 tygodni i dostawać większość swojego wynagrodzenia.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka