• +48 502 21 31 22

Wynagrodzenia freelancerów coraz wyższe

W branżach programowanie i architektura stawki wzrosły w ubiegłym roku o 24% w porównaniu do 2021 r. i wyniosły odpowiednio 3443 zł i 2405 zł za zlecenie.

Wynagrodzenia freelancerów coraz wyższe

– Prognozy dla freelancingu w Polsce są więcej niż optymistyczne – ocenia Przemysław Głośny, prezes Useme. Świadczy o tym wzrost liczby "wolnych strzelców" o 11,4% w stosunku do 2021 r. – Obecnie jest to już 303 tys. osób, a praca zdalna i system hybrydowy, które w ostatnich latach stały się integralną częścią naszego życia zawodowego, okazały się wielkim krokiem naprzód w upowszechnianiu freelancingu – twierdzi, komentując wyniki raportu Index Useme, który analizuje dane z umów rozliczanych za pomocą platformy dla freelancerów oraz zleceniodawców.

W branżach programowanie i architektura stawki wzrosły w ubiegłym roku o 24% w porównaniu do 2021 r. i wyniosły odpowiednio 3443 zł i 2405 zł za zlecenie. Podobny wzrost dotyczył grafików, którzy mogli liczyć na stawki rzędu 1527 zł za zlecenie, czyli o 23% więcej rok do roku. Z kolei stawki freelancerów zajmujących się budowaniem i modernizacją stron internetowych wzrosły o 22%. Specjaliści tworzący platformy e-commerce zanotowali wzrost stawek o 21%, podobnie jak wolni strzelcy świadczący szeroko rozumiane usługi IT, gdzie średnia wartość zlecenia wyniosła 2255 zł. Równie wysoki wzrost stawek zauważalny był wśród tłumaczy, co przełożyło się na zarobki rzędu 1470 zł za zlecenie.

W branży copywritingu freelancerzy podnieśli stawki o 13%, a średnia wartość zlecenia wynosiła 996 zł. W raporcie przypomniano, że copywriterzy często wykonują zlecenia dodatkowe poza pracą na etat. 46% ankietowanych copywriterów pracuje do 4 godz. dziennie, a 22% zadeklarowało, że realizuje ponad 10 zleceń w ciągu miesiąca. Freelancerzy specjalizujący się w mediach społecznościowych, czyli realizujący kampanie reklamowe czy prowadzący profile, oraz specjaliści od SEO podnieśli w zeszłym roku stawki o 17% w porównaniu do 2021 r. i mogli liczyć na średnie zarobki rzędu 1597 zł za zlecenie.

Z kolei fotografowie oraz specjaliści od wideo i animacji to najbardziej zróżnicowana grupa, jeżeli chodzi o zmiany w wysokości stawek za zlecenia. Tutaj największy, ponad 25%, wzrost odnotowali fotografowie, a ich średnia stawka za zlecenie wyniosła 1701 zł. Freelancerzy świadczący usługi wideo zadeklarowali 12% wzrost wartości zleceń, co przełożyło się na średnią stawkę 1875 zł. Jedyną branżą, w której stawki w minionym roku zmalały, była animacja ze zleceniami wycenianymi na ok. 2047 zł.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka