• +48 502 21 31 22

Pracodawcy otrzymują więcej odpowiedzi na swoje oferty

Druga połowa 2022 r. przyniosła wyraźny wzrost zainteresowania poszukiwaniem pracy.

Pracodawcy otrzymują więcej odpowiedzi na swoje oferty

Sytuacja gospodarcza w Polsce spowodowała, że coraz więcej osób poszukuje lepiej płatnego zajęcia. W ciągu miesiąca średnio ponad 820 tys. użytkowników platformy OLX nawiązywało kontakt z rekruterami lub aplikowało na oferty pracy. To o prawie 11% więcej niż w tym samym okresie 2021 r. i o 19% więcej w porównaniu do 2020 r. Pracodawcy otrzymali też przeciętnie o ponad 1/3 odpowiedzi więcej na swoje oferty, a im bliżej końca 2022 r., tym więcej spływało do nich aplikacji. W październiku i listopadzie wzrost ten wyniósł 42% w porównaniu do sytuacji rok wcześniej. Na jedno aktywne ogłoszenie o pracę przypadało średnio 18 odpowiedzi kandydatów.

Jeden kandydat aplikował średnio na cztery oferty. Oprócz udziału w rekrutacji w swoim zawodzie kandydaci odpowiadali też na ogłoszenia z zupełnie innego obszaru. Według ekspertów najprawdopodobniej wynika to z konieczności, ponieważ miniony rok stał pod znakiem wyraźnych zmian na rynku. Po zakończeniu obostrzeń pandemicznych odczuwalnie spadło zapotrzebowanie na dostawców i kurierów miejskich (spadek liczby aktywnych ogłoszeń o 13% rok do roku), mniej było też rekrutacji prowadzonych m.in. przez warsztaty samochodowe (13%).

Spośród wszystkich aplikujących na oferty w kategorii "dostawca i kurier miejski" 38% kandydatów odpowiada też na ogłoszenia o pracę dla kierowców. Mimo że ten segment się skurczył o 7% rdr, pracy w nim nadal nie brakuje. Co piąty kandydat na dostawcę szuka też zatrudnienia w magazynie (18%), natomiast 15–16% chce spróbować swoich sił na produkcji lub w sprzedaży. Z kolei kandydaci aplikujący na stanowisko mechanika i lakiernika startowali również w rekrutacjach na produkcję (25%), do budowlanki i na stanowisko kierowcy (19%), a także do pracy w magazynie (16%).

O 11% zmniejszyła się liczba ofert z firm budowlanych, które w 2022 r. dotknęły wyraźne wzrosty cen skutkujące ograniczeniem inwestycji i mniejszą intensywnością zleceń. Co piąty spośród ponad 70 tys. aplikujących na ogłoszenia o pracę w kategorii "budowa i remonty" zdecydował się też na wysłanie CV do zatrudniających na produkcję, a co dziesiąty chce wyjechać do pracy za granicę. Z kolei 27% kandydatów odpowiadających na oferty pracy w kategorii "edukacja" aplikuje też na stanowiska związane z administracją biurową, a co piąty z nich chce się zatrudnić w sprzedaży lub handlu.

Najmniej otwarci na inne możliwości zatrudnienia pozostają kierowcy oraz aplikujący na ogłoszenia o pracę za granicą. Spośród ponad 100 tys. kandydatów odpowiadających na oferty pracy dla kierowcy tylko co dziesiąty brał pod uwagę opcje z innych obszarów (produkcja, dostawca lub kurier miejski). Niewiele osób zainteresowanych pracą za granicami kraju jest chętnych do podjęcia jej w Polsce. Jeśli już się na to decydują, to najczęściej wybieraną alternatywą jest branża budowlana (15%), produkcja (12%), praca kierowcy (9%) i prace magazynowe (8%).

W styczniu na rynku pracy wyraźnie widać wzrost aktywności poszukujących zatrudnienia. Pierwsza połowa miesiąca wskazała na ponad 13% wzrost liczby aktywnie poszukujących pracy i 25% wzrost liczby odpowiedzi na ogłoszenia.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka