• +48 502 21 31 22

Faktury w KSeF będą przechowywane przez dziesięć lat

– Usługa przechowywania oraz archiwizacji faktur ustrukturyzowanych przez okres 10 lat zapewniona przez administrację daje możliwości dużych oszczędności związanych z brakiem obowiązku przechowywania tych dokumentów oraz zapewnia łatwy dostęp w każdej sytuacji – podkreśla MF.

Faktury w KSeF będą przechowywane przez dziesięć lat

Od 2022 r. w Polsce działa Krajowy System e-Faktur. Udział w nim jest dobrowolny. Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów od początku 2024 r. będzie to już system obowiązkowy. Za jego pośrednictwem przedsiębiorcy będą wystawiać faktury VAT, które następnie w czasie rzeczywistym będą udostępnianie kontrahentom. Obecnie trwają konsultacje projektu ustawy, która ma wprowadzić obowiązkowość systemu. Jedną z zalet KSeF ma być fakt, że będzie też służył do archiwizowania faktur elektronicznych.

Jak informuje resort, zgodnie z art. 112aa ust. 1 ustawy o VAT faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w KSeF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione. Obecnie przedsiębiorcy mają obowiązek przechowywania faktur przez 5 lat. W przypadku firm, które wystawiają dużą liczbę faktur, ten obowiązek wiąże się ze sporymi kosztami, związanymi z koniecznością m.in. wynajmu powierzchni magazynowych. Wprawdzie, jak wskazało ministerstwo, można przechowywać faktury w wersji elektronicznej, ale muszą być one zabezpieczone przed ewentualną zmianą czy rozpowszechnieniem.

– Usługa przechowywania oraz archiwizacji faktur ustrukturyzowanych przez okres 10 lat zapewniona przez administrację daje możliwości dużych oszczędności związanych z brakiem obowiązku przechowywania tych dokumentów oraz zapewnia łatwy dostęp w każdej sytuacji, gdy dany dokument będzie potrzebny – podkreśla MF.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu konieczne będzie przechowanie faktury przez okres dłuższy niż 10 lat, przedsiębiorca będzie musiał sam zatroszczyć się o jej archiwizację. – Po upływie 10 lat zgodnie z art. 112aa ust. 2, jeżeli zachodzi taka konieczność, podatnik powinien sam przechowywać faktury ustrukturyzowane poza Krajowym Systemem e-Faktur do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego – podaje Ministerstwo Finansów.

Czytaj także: Fiskus i służby specjalne będą miały wgląd w prywatne zakupy Polaków

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobe artykuły

Wyszukiwarka