• +48 502 21 31 22

Nie tylko szkolenia i pakiety medyczne. Jakie benefity oferują firmy?

30% badanych kandydatów z pokolenia z deklaruje, że lista oferowanych benefitów ma większe znaczenie przy podjęciu decyzji o akceptacji oferty pracy niż proces rekrutacji czy osoba lidera, z którą przyjdzie im bezpośrednio pracować.

Nie tylko szkolenia i pakiety medyczne. Jakie benefity oferują firmy?

Od kilku miesięcy najczęściej pojawiającym się benefitem pozapłacowym w ofertach pracy są szkolenia. Ten trend nie zmienił się również w grudniu, kiedy to 79% pracodawców kusiło kandydatów właśnie tą obietnicą. Drugimi najczęściej pojawiającymi się benefitami były pakiety medyczne (56%), kolejne były darmowe owoce w miejscu pracy (18%) i praca zdalna (17%).

Pracodawcy chcą też zatrzymać pracowników na dłużej, dlatego oferują coraz ciekawsze bonusy związane z danym miejscem pracy. Według danych z raportu Cpl Poland „Zoomersi w pracy – czyli jak Pokolenie Z podbija rynek pracy w Polsce” 30% badanych kandydatów z pokolenia z deklaruje, że lista oferowanych benefitów ma większe znaczenie przy podjęciu decyzji o akceptacji oferty pracy niż tempo i jakość procesu rekrutacji, zaangażowanie firmy w CSR czy osoba lidera, z którą przyjdzie im bezpośrednio pracować.

– Jednym z aktualnie popularnych trendów jest troska o wellbeing, czyli dobre samopoczucie pracowników. Pomoc psychologiczna, sesje masażu, joga oraz dostęp do dietetyka to tylko kilka z opcji benefitów coraz częściej proponowanych przez firmy. Nowością jest także usługa concierge, z której mogą skorzystać pracownicy i w trakcie godzin pracy zlecić zakupy spożywcze, rezerwację restauracji lub odbiór biletów do teatru. W niemal każdym biurze jest odpowiednio wydzielona strefa relaksu, która sprzyja integracji członków zespołu – tłumaczy Małgorzata Kobierska z Cpl Poland.

Osoby dojeżdżające do biura mogą też liczyć na wsparcie w postaci dofinansowania biletów komunikacji miejskiej, bezpłatnego parkingu lub bonów na paliwo. Pracodawcy finansują również zakup podnoszonego biurka czy też ergonomicznego krzesła, aby ułatwić pracę z domu, coraz częściej dopłacają także do prądu oraz internetu.

Jak twierdzi Małgorzata Kobierska, czas jest jednym z najcenniejszych aktywów, dlatego też „work-life fit” jest najchętniej wybieranym modelem pracy. Dlatego przedsiębiorstwa coraz chętniej oferują większą liczbę dni urlopu, w tym dzień wolny z okazji urodzin. W okresie letnim pracownicy mogą skorzystać z tzw. workation, a w piątki pracować do 15:00.

Przewagę w pozyskiwaniu talentów mają również firmy z jasno wytyczoną ścieżką kariery oraz dające możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. – Według naszych badań ponad 37% ankietowanych przedstawicieli pokolenia z wskazało możliwość odbywania kursów i szkoleń jako jeden z najważniejszych benefitów pozapłacowych – mówi Małgorzata Kobierska. Pracodawcy zatem coraz częściej oferują dostęp do kursów online i platform e-learningowych, a także audiobooków. Pracownik może skorzystać również z porady mentora, bezpłatnych lekcji językowych lub też dowolnie wykorzystać przydzielony mu budżet szkoleniowy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka